3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V New Yorku začíná Valné shromáždění OSN, na kterém promluví prezident USA Donald Trump nebo jeho český protějšek Miloš Zeman. Hurikán Maria zesílil na nejvyšší stupeň pětistupňové škály. V Německu vzrostl o polovinu počet tureckých žádostí o azyl. Co důležitého byste dnes měli vědět ze zahraničí?

Na Valném shromáždění OSN promluví Trump či Zeman

Newyorské sídlo Organizace spojených národů bude od dnešního dne místem každoroční všeobecné rozpravy Valného shromáždění, která potrvá do 25. září. S největší pozorností je očekáván dnešní projev prezidenta hostitelské země Donalda Trumpa, který ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění promluví poprvé. Americký prezident má podle zdrojů z Bílého domu hovořit hlavně o Severní Koreji, Íránu a Sýrii a o mezinárodním terorismu. Na úterý je naplánován i projev českého prezidenta Miloše Zemana či slovenského prezidenta Andreje Kisky.

Práce v Babišových drůbežárnách nešla vydržet, má ale pravdu, politici selhali, říká novinářka

Hurikán Maria zesílil na nejvyšší možný stupeň

Hurikán Maria zesílil na pátý stupeň z pětistupňové škály a přesunul se nad východokaribský ostrov Dominika. S odkazem na sdělení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) o tom dnes informovala agentura Reuters. Varování před hurikánem bylo vyhlášeno také na Panenských ostrovech, na Portoriku a na blízkých ostrovech Culebra a Vieques, kam má hurikán dorazit ve středu. Evakuace oblastí, které může hurikán zasáhnout, začala také na ostrově Guadeloupe. Hurikán, který je podle NHC „extrémně nebezpečný“, doprovází vítr s maximální rychlosti až 260 kilometrů v hodině. Je možné, že živel ještě zesílí. Přesto je ale pravděpodobné, že intenzita bouře bude v příštích dnech kolísat.

Zeman je Bojovník za pravdu. V New Yorku převzal ocenění za podporu Izraele a Židů

V Německu vzrostl počet tureckých žádostí o azyl

Počet žádostí o azyl, které letos podali v Německu občané Turecka, vzrostl ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o více než polovinu. Turci začali o ochranu v Německu žádat ve zvýšené míře poté, co Ankara zahájila čistky po loňském zmařeném puči. Zatímco od ledna do srpna loňského roku v Německu o azyl požádalo 2836 Turků, letos už jich bylo 4408, tedy o 55 procent více, uvedl Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF).

SDÍLET
sinfin.digital