3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

ČTK, abe

21. 08. 2017 • 09:49

Americký prezident Donald Trump by měl oznámit novou strategii pro boj v Afghánistánu. Zmíní se údajně i o plánech vůči jižní Asii. Spojené státy, Kanada a Mexiko jednají o nové obchodní smlouvě NAFTA. Účastníci si stěžují, že jednání jsou příliš rychlá. A co dalšího se dnes v zahraničí bude dít?

Trump oznámí novou strategii pro boj v Afghánistánu

Americký prezident Donald Trump v pondělí večer místního času oznámí novou vojenskou strategii Spojených států v Afghánistánu. Informoval o tom dnes Bílý dům. Podle agentury AP půjde o první formální projev k národu, který Trump přednese jako hlava státu. Trump bude hovořit ze základny Fort Myer ve státě Virginia, uvedl Bílý dům. Kromě záměrů v Afghánistánu přiblíží i plány vůči jižní Asii. Trump dohodl novou strategii se svými bezpečnostními odborníky během páteční schůzky v letním sídle amerických prezidentů v Camp Davidu. Ministr obrany Jim Mattis již řekl, že je s aktualizovanou strategií spokojen. Odmítl ale sdělit, co obsahuje.

USA, Kanada a Mexiko jednají o nové smlouvě NAFTA

Ve Washingtonu se v neděli uzavřelo první pětidenní kolo jednání mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Podle závěrečného společného prohlášení na něj navážou další rozhovory od 1. do 5. září v Mexiku. Někteří účastníci uvádějí, že jednání jsou příliš rychlá, napsala agentura Reuters. Zdroje Reuters rovněž uvádějí, že vyjednávací týmy mají za úkol pracovat rychle. Zástupci z obchodních kruhů se obávají, že časový plán je příliš ambiciózní. Dřívější obchodní dohody se totiž projednávaly roky. Americký prezident Donald Trump opakovaně prohlašuje, že Kanada a Mexiko ze zatím platné dohody NAFTA profitují na úkor USA. Ještě v lednu po nástupu do úřadu proto hrozil, že ji vypoví.

Počet obětí sesuvu půdy v Sierra Leone stoupá, zatím 500 mrtvých

Na téměř 500 mrtvých zvýšili zdravotníci v Sieře Leone bilanci obětí pondělních sesuvů půdy u metropole Freetown. Předtím úřady uváděly, že zemřelo kolem 450 lidí. Panují obavy, že po smrti je i většina ze stovek nezvěstných. Podle agentury AFP je mezi mrtvými 156 dětí. Stále pokračují odklízecí práce, záchranáři ale upozorňují, že naděje na nalezení přeživších je už mizivá. Pohřešuje se přitom přes 600 osob.

SDÍLET