Země Evropské unie našly shodu na novele směrnice o vysílání pracovníků. Jižní Korea, USA a Japonsko se připravují na hrozbu KLDR, cvičí sledování raket. Spojené státy kvůli přístupu k Rohingům zvažují uvalení sankcí na Barmu. Co důležitého ze světa byste dnes měli vědět?
Zemím EU se po dlouhém jednání podařilo najít kompromisní podobu novely směrnice o vysílání pracovníků. Na twitteru to oznámila komisařka pro zaměstnanost a sociální věci Marianne Thyssenová. Z 24 na 18, a prakticky na 12 a případně dodatečných šest měsíců se zkrátila doba, po kterou se mají pravidla na vyslané zaměstnance vztahovat před tím, než se jich začnou plně týkat pracovní pravidla země, v níž působí. Vyslaní pracovníci jsou zaměstnanci, které jejich zaměstnavatel vyslal do jiného členského státu EU za účelem dočasného výkonu práce. Na změnách směrnice trvala hlavně Francie.
Jižní Korea, Spojené státy a Japonsko zahájily dvoudenní cvičení, jehož cílem je připravit se na možnou severokorejskou raketovou či jadernou hrozbu. Podle agentury Reuters to oznámila jihokorejská armáda. Manévry, které se soustředí na sledování startů a dráhy letů raket, se konají u pobřeží Jižní Koreje a Japonska. Reuters poznamenal, že takováto cvičení se konají pravidelně po několika měsících na základě loňského ujednání mezi Soulem a Washingtonem.
Spojené státy zvažují uvalení sankcí na Barmu kvůli jejímu přístupu k menšinovému etniku Rohingů. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí. Před týdnem šéf americké diplomacie Rex Tillerson prohlásil, že Washington za represe vůči Rohingům považuje odpovědné barmské vojenské činitele, nesdělil ale, zda proti armádním předákům USA podniknou nějaké kroky.