3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Spojené státy budou ve středu objasňovat podrobnosti úterního teroristického útoku na Manhattanu. Při něm zemřelo osm lidí, za masakrem zřejmě stojí Islámský stát, nebo člověk, který s teroristickou organizací sympatizuje. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím bude jednat s íránským prezidentem Hasanem Rúháním a s prezidentem Ázerbajdžánu Ilhamem Alijevem. Hlavy států budou jednat především o situaci na Blízkém východě. Co dalšího se dnes děje za hranicemi Česka?

V USA budou vyšetřovat terorimus na Manhattanu

Spojené státy rozplétají teroristický útok na newyorském Manhattanu. Při něm Uzbek Sayfullo Saipov s pronajatým pick-upem vjel na stezku vyhrazenou pěším a cyklistům a během více než kilometrové cesty na stezce srážel lidi. Zabil jich osm a nejméně 11 dalších zranil. Poté narazil do školního autobusu, vyběhl z vozu a podle svědků zvolal arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký). Policisté jej postřelili a zadrželi, nyní je v nemocnici. „Nesmíme dovolit ISIS vrátit se nebo vstoupit do naší země po jejich porážce na Blízkém východě a jinde. Dost!" reagoval na útok na twitteru prezident Donald Trump.

První záběry vraha z Manhattanu. Kolemjdoucí natočil útočníka, jak se snaží po masakru utéct

Putin bude v Teheránu jednat s Rúháním

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Teheránu setká s prezidenty Íránu a Ázerbájdžánu Hasanem Rúháním a Ilhamem Alijevem. Podle ruských médií budou hlavy států jednat zejména o situaci na Blízkém východě a o hospodářské spolupráci. Návštěva kremelského šéfa má ale být i důrazným signálem do Washingtonu, že Moskva stojí za jadernou smlouvu s Íránem, kterou USA hrozí vypovědět. Putin má nejprve na programu dvoustranné rozhovory se svými partnery, po nich se uskuteční společné jednání. V podobném formátu se státníci setkali už loni v srpnu v ázerbájdžánském Baku. Ve společném komuniké tehdy zdůraznili zájem na společném boji s terorismem.

Oligarchové kolem Putina drží aktiva v hodnotě desetiny ruského rozpočtu. Někteří málem ani neví, že podnikají

Ve Francii končí výjimečný stav

Po téměř dvou letech přestane ve Francii platit výjimečný stav. Nahradil ho ale od úterý nový protiteroristický zákon, který mimo jiné posiluje pravomoci policie. Právě zpřísněním bezpečnostní normy, kterou poslanci schválili v polovině října, podmínil prezident Emmanuel Macron ukončení výjimečného stavu. Výjimečný stav, který vyhlásil předchozí prezident François Hollande po teroristických útocích v koncertní síni Bataclan, u stadionu Stade de France a v ulicích hlavního města, zákonodárci šestkrát prodloužili. Macron dal najevo, že se mu ho nechce donekonečna prodlužovat a že je zapotřebí přijmout trvalejší opatření.

Francie nahradila výjimečný stav novým protiteroristickým zákonem. Práva lidí jsou v ohrožení, zní kritika

SDÍLET
sinfin.digital