3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

ČTK, abe

15. 08. 2017 • 10:00

Pondělní incident, při kterém najelo u Paříže auto do pizzerie, nebyl teroristickým činem. Uvedl to žalobce, podle kterého byl řidič zdrogovaný a chtěl se zabít. Venezuelský prezident nařídil na konec srpna vojenské cvičení. Odpověděl tak na Trumpovu výhružku ozbrojeným zásahem. A co dalšího se dnes bude v zahraničí řešit?

Pondělní útok autem ve Francii nebyl terorismus. Řidič byl zdrogovaný a chtěl se zabít

Pondělní najetí autem do restaurace u Paříže nebylo teroristickým činem. Podle agentury Reuters to oznámil žalobce, jenž začne incident vyšetřovat jako vraždu. Zadržený řidič v obci Sept-Sorts najel do pizzerie, kde zabil holčičku a zranil další lidi. Podle ministerstva vnitra se tímto způsobem zřejmě pokusil o sebevraždu. Žalobce na místě neštěstí řekl, že pachatel jednal záměrně. Podle agentury AP dodal, že byl velmi pravděpodobně pod vlivem drog. Mluvčí ministerstva vnitra označil řidiče za depresivního muže labilní povahy, jenž se údajně nedávno pokoušel zabít. Tajné službě ani policii prý nebyl znám.

Venezuelský prezident ohlásil kvůli Trumpovým výhružkám vojenské cvičení

Venezuelský prezident Nicolás Maduro nařídil na konec srpna vojenské cvičení. Oznámil to před tisíci příznivců, kteří v Caracasu protestovali proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ten minulý týden řekl, že USA zvažují ve venezuelské krizi několik možností, včetně vojenského řešení. Trumpovy páteční výroky o možném vojenském řešení o víkendu odsoudilo i několik zemí Latinské Ameriky, včetně těch, které Madurův režim kritizují jako autoritářský. Za nepřijatelné označila slova o použití síly ze strany jakéhokoli státu proti Venezuele i opozice. Proti autoritářskému prezidentovi Madurovi lidé v zemi už od dubna protestují, vláda demonstrace brutálně potlačuje. Zemřelo už přes 140 lidí, většina z nich na následky střelného zranění.

Čína se ohradila vůči americkému vyšetřování kvůli krádežím duševního vlastnictví

Čína bude bránit své zájmy, pokud Spojené státy poškodí vzájemné obchodní vazby. Oznámilo to čínské ministerstvo obchodu, které tak reagovalo na americké vyšetřování údajných čínských krádeží amerického duševního vlastnictví. Americký prezident Donald Trump v pondělí pověřil šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Roberta Lighthizera, aby rozhodl, zda přezkoumá čínské obchodní praktiky, které nutí americké firmy působící v Číně předávat své duševní vlastnictví. Lighthizer již řekl, že toto vyšetřování bude nyní jednou z hlavních priorit jeho úřadu a uvedl, že čínská průmyslová politika a další postupy Pekingu si "údajně" vynutily přenos klíčových amerických technologií do čínských firem.

SDÍLET