3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

ČTK, vkr

17. 08. 2017 • 10:18

Americký vicepremiér Mike Pence bude pokračovat ve své návštěvě Chile, pozdě večer pak odletí zpět do USA. Tématem jeho návštěvy jihoamerické země je především prohlubování obchodních vztahů. Na Slovensku se mezitím očekává, zda mionistr školství Peter Plavčan oznámí svou rezignaci kvůli machinacím s evropskými dortacemi. Co dalšího se dnes děje ve světě?

Americký viceprezident Pence ukončí latinskoamerické turné

Americký vicepremiér Mike Pence ve čtvrtek zakončí svou návštěvu Latinské Ameriky. Ještě předtím se však v Chile setká s prezidentkou Michelle Bacheletovou. Leitmotivem Pencova turné je zlepšování ekonomických vztahů s Jižní Amerikou a propagace a obchodních vztahů. „Amerika pod vedením Donalda Trumpa chce s Latinskou Amerikou ještě více obchodovat,“ uvedl Pence na středeční večeři s chilskými podnikateli. Návštěvou Chile ve čtvrtek jeho cesta předčasně končí, poté zamíří zpět do USA. Původně měl cestu naplánovanou až do pátku.

Slovenský ministr školství Plavčan nejspíše odstoupí

Slovensko očekává demisi ministra školství Petera Plavčana, tiskovou konferenci ohlásil na dnešní dopoledne. Okolo Plavčana se vznáší podezření spojené s netransparentním rozdělováním evropských dotací. Vyšlo najevo, že se svými projekty neuspěly univerzity ani Akademie věd, naopak však uspěly instituce, které se do té doby výzkumu nevěnovaly. Premiér Robert Fico ve středu požádal šéfa koaliční Slovenské národní strany Andreje Danka, který Plavčana na vládní post navrhl, aby mu předložil návrh na jméno nového ministra školství.

Sociální demokraté v Německu představí svou kampaň

Německá politická strana Sociální demokracie (SPD) ve čtvrtek představí druhou část své předvolební kampaně pro parlamentní volby, které se u našeho západního souseda konají na konci září. Jejich předsedu a kandidáta na kancléře Martina Schulze navíc v podvečer čeká předvolební rozhovor pro televizní stanici Phoenix. Schulz se letos vzdal svého mandátu evropského poslance proto, aby stranu do voleb mohl vést.

SDÍLET