3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Evropská komise ve středu zveřejní svůj recept, podle kterého se chce vypořádat s migrační krizí. Analytici předpokládají, že návrhy budou založené především na aktivnějším navracení migrantů zpět do země jejich původu. V britském Brightonu mezitím končí sjezd opozičních labouristů, řeč bude mít i Jeremy Corbyn, který se nejspíše vyjádří i k brexitu a jeho závaznosti. Co dalšího se dnes za našimi hranicemi děje? 

Komise zveřejní návrhy, jak na migraci

Nové návrhy týkající se migrační politiky EU prodiskutuje Evropská komise. Předpokládá se, že se nejspíše bude jednat o posílení politiky navracení migrantů či spolupráci s africkými zeměmi. Komise by se měla zabývat také otázkou kontrol na vnitřních hranicích schengenského prostoru. Předseda komise Jean-Claude Juncker ve svém projevu před europarlamentem v polovině září oznámil, že do konce měsíce bude předložen „nový soubor návrhů, zaměřených na navracení uprchlíků, solidaritu s Afrikou a otevření legálních cest přesunů".

EU je slabá, pomalá a nevýkonná, opřel se do partnerů Macron. Chce reformu imigrační politiky

Končí sjezd labouristů, Corbyn bude mít řeč

V jihoanglickém městě Brighton dnes končí sjezd britské opoziční Labouristické strany, kterou stejně jako vládní konzervativce rozděluje nadcházející odchod země z Evropské unie. Projev předsedy Jeremyho Corbyna se očekává brzy odpoledne. Již v úterý Corbyn řekl, že další referendum o unii neplánuje, odmítl však vyloučit podporu případnému lidového hlasování. Jiní labouristé mají naopak rozhodnutí Britů z loňského června o odluce od EU, za definitivní vyjádření vůle obyvatel Spojeného království. Podle labouristického starosty Londýna Sadiqa Khana „je možné", že v příštím volebním programu strany bude slib vypsání dalšího referenda o tom, zda přijmout nebo nepřijmout dohodu o budoucích vztazích s EU.

Jedny volby nestačí. Šéf labouristů Corbyn chce využít slabé Mayové a znovu přimět Brity hlasovat

V Kanadě se bude jednat o dohodě NAFTA

V kanadské Ottavě bude ve středu pokračovat další kolo jednání mezi USA, Kanadou a Mexikem o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Analytici nicméně žádný zásadní posun ve třetím ze sedmi kol jednání nepředpokládají. Změna obchodní dohody mezi zeměmi byla jedním z klíčových volebních slibů nynějšího amerického prezidenta. O dosavadní smlouvě často hovořil jako o katastrofě pro americké průmyslové podniky, ze kterých se kvůli ní pracovní místa přesunula do Mexika.

Nebezpečná hra. Trump může zatáhnout USA do obchodní války

SDÍLET
sinfin.digital