Babiš sice kvóty na české potraviny odmítá, ale agrární nacionalismus mu vyhovuje, píší Němci

Respektovaný německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) se ostře pustil do rozhodnutí českých poslanců, kteří schválili povinné kvóty pro prodej domácích potravin v tuzemských obchodech. I když se premiér Babiš proti kvótám postavil, podle FAZ mu schválená podoba zákona vyhovuje.

Zprávu o nezvyklém kroku českých poslanců přinesl deník pod titulkem „Agrární nacionalismus. Žádné německé mléko v české kávě“. FAZ popisuje okolnosti, které vedly ke schválení povinných kvót na české potraviny a všímá si především podpory, které se novému zákonu dostalo ze strany ministra zemědělství za ČSSD Miroslava Tomana. Ten se totiž mimo jiné dotkl i německého dovozu do Česka.

Toman požádal poslance, aby byli „trochu nacionalističtí“ a vyzval je k tomu, aby kupovali české, moravské a slezské potraviny. „Podívejte se, když pijete kávu, jaké mléko do ní dáváte. Všichni lijí do kávy německé mléko. Zákon je proto nutný,“ citoval FAZ českého ministra zemědělství.

Deník ale zároveň uvádí, že poslanci schválený zákon na podporu prodeje českých potravin narazil na odmítavý postoj nejen u některých politiků, ale také u zástupců profesních svazů a obchodníků. Není tedy ani zdaleka jisté, že povinné kvóty projdou i Senátem a podepíše je prezident. FAZ cituje výkonného ředitele Česko-německé obchodní a průmyslové komory Bernarda Bauera, který připomněl, že čtyři pětiny českého exportu směřují do Evropské unie. „Nemůže být tedy v českém zájmu, aby národní kvóty v určitých oblastech produkce omezovaly svobodu vnitřního trhu. A už vůbec to není v zájmu spotřebitelů,“ uvedl Bauer.

Německý deník píše, že premiér Andrej Babiš s rozhodnutím poslanců oficiálně nesouhlasí a proti kvótám se jednoznačně vymezil. To ale údajně nic nemění na tom, že by právě on mohl být jedním z těch, kteří budou z této formy podpory domácí potravinové produkce výrazně profitovat. „Miliardář vlastní největší českou agropotravinářskou společnost Agrofert. Oficiálně ji v současnosti spravuje svěřenský fond, což je ale v EU i od státních zástupců v Praze zpochybňováno,“ píše FAZ. Podle deníku sice Babiš s kvótami nesouhlasí a varuje před možnými negativními dopady jejich zavedení, všichni poslanci jím založeného hnutí ANO (až na jednoho) ale kvóty schválili.

sinfin.digital