Boj o potraty v Texasu. Drastická pravidla tlačí ženy k hazardu se zdravím

Konzervativní zákonodárci z amerického Texasu prosadili opatření, na základě kterého musí být každý nedonošený plod řádně pohřben, jako by se jednalo o narozenou lidskou bytost. Proti pravidlu se bouří ženy i lékařská veřejnost.

Odpůrci umělého přerušení těhotenství zaznamenali v Texasu vítězství. Tamní soud rozhodl, že každý nenarozený plod musí mít do budoucna řádný pohřeb. Co ovšem zákonodárci nedomysleli, jsou důsledky, které nařízení s největší pravděpodobností vyvolá.

Lékaři se především obávají dopadů na zdraví žen. Texas sousedí s Mexikem, kde jsou na černém trhu snadno k dostání pilulky misoprostolu, které se používají při umělém přerušení těhotenství. Ovšem ideálně pod lékařským dohledem.

Tom Price

Donald Trump navrhl na post ministra zdravotnictví ve své vládě Toma Price, který je vyhlášeným odpůrcem potratům. V USA tak zavládly obavy, že bude tuto politiku prosazovat na celostátní úrovni a bude usilovat o to, aby bylo umělé přerušení těhotenství postaveno mimo zákon. Kongresman za stát Georgia v minulosti odsoudil kromě všech metod přerušení těhotenství a nouzové antikoncepce rovněž plánované rodičovství.

Spolu s povinností pohřbívat totiž vzrostou náklady na provedení zákroku odborníkem. Lékaři rovněž varují, že kromě použití misoprostolu se mohou ženy uchýlit i k dalším metodám, které se v minulosti dařilo vymýtit jen velice obtížně.

Z kontroverzního opatření nejsou vyjmuty ani ženy, které potratí neúmyslně, přirozenou cestou. V takovém případě navíc vstupují do problému psychické dopady, když tyto ženy budou muset pohřbívat vytoužené dítě, které se nikdy nenarodilo.

Také v jejich případě je ovšem ohroženo zdraví. Opět hrozí, že se ženy budou pokoušet situaci řešit bez pomoci odborníka. Kontroverzní pravidla by se na ně totiž v takovém případě opět nevztahovala.

SDÍLET
sinfin.digital