Bouře Ophelia pustoší Irsko. Několik lidí zemřelo, statisíce jsou bez proudu

Bouře Ophelia, která dnes dorazila k Britským ostrovům, již zasáhla plnou silou Irsko. Podle místních médií si dosud vyžádala tři lidské životy. Silný vítr vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení. Bez elektřiny se ocitlo na 230 000 domácností a podniků, informovali energetici. Meteorologové uvedli, že poryvy větru dosahovaly na jižním pobřeží Irska rychlosti až 176 kilometrů v hodině. Uzavřené jsou školy i úřady.

Meteorologové rovněž vydali varování pro Skotsko, Wales, Severní Irsko a ostrov Man a pro severní a jižní Anglii, kde platí výstraha před záplavami. Zrušeno bylo 150 letů, ruší se trajekty a železniční i autobusové spoje.

Třetí světová válka je na obzoru, věří třetina Američanů. Strach mají z KLDR

Irská policie vyzvala motoristy a cyklisty, aby vůbec nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné. Lidé by se podle ní neměli raději vydávat k pobřeží, protože to může být nebezpečné. Vlny dosahují až desetimetrové výše.

Premiér Leo Varadkar uvedl, že místní elektrárenská společnost ESB opraví elektrické vedení, jakmile to bude bezpečné. Obyvatele vyzval, aby zůstali doma, dokud se bouře nepřežene.

Vyžírkové jménem republiky: Miloš Zeman na cestách. Komentář Zdeňka Šarapatky

Obětí bouře se podle místní rozhlasové a televizní stanice RTE stala žena v autě, na něž spadl strom. Třicetiletý muž utrpěl smrtelná zranění motorovou pilou, když se pokoušel odstranit padlý strom ze silnice.

Irská vláda už dříve vyhlásila nejvyšší stupeň pohotovosti v několika okresech na západě země a uvedla do pohotovosti armádu. Ophelia se předtím přehnala Atlantikem jako hurikán, cestou k evropskému pobřeží ale zeslabila na bouři.

Irský zpravodaj BBC uvedl, že Ophelia bude nejsilnější bouří, jaká zasáhla Irsko za poslední půlstoletí. Shodou okolností uplynulo dnes 30 let od takzvané Velké bouře, která v roce 1987 zabila v Británii dvě desítky lidí a skácela odhadem na 15 milionů stromů.

SDÍLET
sinfin.digital