Britský chaos: Bývalý poradce pro brexit zakládá prounijní stranu. Z EU neodejdeme, tvrdí

Lucie Bednárová

17. 08. 2017 • 07:10

Spojené království nečeká po odchodu z EU nic dobrého, naopak, jeho ekonomika zažije krušné časy. K brexitu proto nesmí dojít. To je cíl nové politické strany, která se rodí na britských ostrovech a kterou chce vést někdejší poradce současného ministra pro brexit James Chapman. Vznik nové partaje s názvem Demokraté hodlá oznámit příští měsíc. Jak už rozběhnutý brexit zastavit, ale zatím nevysvětlil.

Ještě před nedávnem radil britské vládě, jak by měla postupovat při brexitu, nyní ji kritizuje a nechce, aby jeho země EU opouštěla. Novinář a blízký spolupracovník několika konzervativních ministrů James Chapman má vysoké ambice. V první polovině příštího měsíce chce oznámit vznik nové politické strany, která ponese název Demokraté. Stát by se tak mělo 9. září při pochodu proti brexitu, který proběhne v Londýně. Zúčastnit se ho mají tisíce lidí.

„Snažil jsem se rok, aby brexit fungoval, ale nestalo se tak,“ řekl dnes Chapman, který ze státní služby odešel letos v létě. Cílem nové partaje je zabránit odchodu Británie z EU „bez toho, aby se vypsalo nové referendum“. Jak konkrétně by to chtěla nová strana provést, ale Chapman zatím nevysvětlil.

Proevropskou partaj už podle informací zahraničních médií podporuje několik britských politiků a osobností. Najde se mezi nimi někdejší ministr financí ve vládě Davida Camerona George Osborne, bývalý tiskový mluvčí a muž, který stál v pozadí úspěchu labouristy Tonyho Blaira, Alastair Campbell nebo slavný herec Sir Patrick Stewart (ztvárnil Jean-Luca Pickarda ve sci-fi seriálu Star Trek). Zveřejnění jmen dalších podporovatelů bude údajně následovat.

Jak napsal The Independent, Chapman nezamýšlí zlákat pouze členy vládních konzervativců, kteří nesouhlasí s brexitem, ale i zástupce opozičních stran. „Mohlo by to do značné míry připomínat politické hnutí En Marche! (do parlamentních voleb 2017 se hnutí přejmenovalo na La République en marche!; pozn. red.), které ve Francii založil současný prezident Emmanuel Macron,“ komentovali to britští novináři. Macronovo hnutí se profiluje jako centristické a oslovuje jak levicové, tak pravicové voliče.

To ostatně potvrdila i mluvčí organizátorů zářijového People´s March Kaz Llewellyn. „Nebude to o jednom politickém přesvědčení, ale o jedné vizi,“ uvedla. Detaily o programu nové strany ale odmítla přiblížit.

O odchodu země z EU rozhodli Britové v červnu 2016 poměrem 52 ku 48 procentům hlasů. První kola vyjednávání s EU proběhla v červenci a zatím se nepodařilo dospět ke kompromisním postojům v klíčových sporných bodech. Různé pohledy má EU a Londýn hlavně na roli Soudního dvora EU při zajišťování práv občanů EU v Británii a na podobu finančního vyrovnání. Příští kolo jednání je naplánováno na konec srpna.

Britská vláda tento týden poodhalila karty, když nastínila svou představu, jak by měly vypadat vztahy mezi Spojeným královstvím a EU po brexitu. V prvním dokumentu uvedla, že by chtěla, aby země po brexitu v březnu 2019 ještě omezenou dobu zůstala v celní unii. Dnes kabinet premiérky Theresy Mayové publikoval materiál o budoucí podobě režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která bude po brexitu vnější hranicí EU.

SDÍLET