„Britský Prymula“ aneb Jak se Spojené království dostává z koronavirové temnoty

Tereza Jelínková

Velká Británie patří v očkování proti covidu-19 ke světovým premiantům. První dávku vakcíny už dostalo k dnešnímu dni přes 22 milionů Britů, tedy zhruba třetina obyvatel ostrovního státu. Pro srovnání, v Česku bylo zatím proočkováno první dávkou 4, 8 % populace. Největší zdravotnickou operaci v Británii řídí náměstek ministra zdravotnictví Nadhim Zahawi. Třiapadesátiletý politik je považovaný za jednoho z hlavních strůjců britského vakcinačního úspěchu, který z něj udělal „vycházející hvězdu“ tamní politické scény. V Česku je Zahawi prakticky neznámý, pojďme si ho nyní blíže představit. 

Nadhim Zahawi se narodil v roce 1967 v Iráku kurdským rodičům. O devět let později jeho rodina uprchla před Saddámem Husajnem do Velké Británie. Tam začal chodit do privátní základní školy, následně absolvoval King’s College School, a svůj vysokoškolský titul získal na University College London v oboru chemické inženýrství. Profesně ale uhnul k marketingu, spoluzaložil a do roku 2010 vedl firmu YouGov zabývající se průzkumem trhu a analýzou dat. 

Svoji politickou kariéru odstartoval jako radní v londýnské čtvrti Putney. V roce 2010 byl za Konzervativní stranu zvolen do parlamentu, odkud o několik let později začala jeho cesta po exekutivních postech v britských kabinetech. Nejprve to byla premiérka Theresa Mayová, která Zahawiho jmenovala náměstkem ministra školství. Její nástupce Boris Johnson nejdříve Zahawiho přesunul na obdobný post na ministerstvu průmyslu a obchodu, aby z něj nakonec v listopadu loňského roku udělal koordinátora pro očkování proti covidu-19. 

Spojené království spustilo plošné očkování proti koronaviru zkraje prosince, tedy o několik týdnů dříve než státy Evropské unie. Vláda na očkování spěchala, čelila totiž ostré kritice za nezvládnutí epidemie koronaviru. Británie patří k nejpostiženějším zemím na světě – od začátku epidemie potvrdily testy nákazu covidem-19 u více než čtyř milionu lidí, zhruba 125 tisíc jich po nákaze koronavirem zemřelo. Očkování mělo být rozhodujícím zlomem v boji proti epidemii koronaviru, který zlepší sanitární situaci v zemi a napraví pošramocenou reputaci vlády.

Jak se zdá, zatím jde vše podle plánu. Po novém roce nabralo tempo očkování rychlý spád, první dávku vakcíny k začátku března dostala už zhruba třetina dospělé populace. Vláda plánuje, že do konce července dostanou alespoň první dávku všichni dospělí v Británii. Podle prvotních studií očkování chrání před těžkým průběhem covidu-19 a v Británii ubývá hospitalizací. Klesají i počty nákaz a úmrtí. Premiér Boris Johnson tak už Britům slíbil pozvolné rozvolňování protiepidemických opatření. 

sinfin.digital