Cestování do EU bez víz: Evropská komise bude registrovat příchozí ze zemí s bezvízovým stykem

Info.cz

Evropská komise navrhla nový informační systém, který Evropské unii umožní zlepšit přehled o příchozích ze zemí s bezvízovým stykem. . Plán na Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS) počítá s tím, že lidé z těchto států se před cestou do EU budou muset za poplatek pět eur (asi 135 korun) dopředu registrovat. Věc by podle představy Komise měla začít fungovat v roce 2020, týkala by se zřejmě milionů lidí.

„Systém uzavře nynější informační mezeru. Umožní porovnání žádostí ze zemí s bezvízovým stykem s našimi dalšími systémy. Zároveň bude snadný, rychlý, levný a efektivní,“ slíbil dnes na tiskové konferenci místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Podle eurokomisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose nesmí jít otevřenost Evropy na úkor její bezpečnosti.

Registrace, kterou bude možné udělat přes internet, by se týkala každého dospělého ze států, jejichž občané nepotřebují k cestám do EU víza. Platná by následně byla pro libovolný počet cest do členských zemí EU, které jsou součástí schengenského prostoru bez kontroly vnitřních hranic, za pětileté období.

Komise dnes věc v podkladech pro média označila za „nutný a drobný procedurální krok, který cestujícím ze zemí s bezvízovým stykem umožní vyhnout se byrokracii a zdržením na hranici“. V naprosté většině případů bude podle Komise žádost kladně vyřízena v řádu minut, na schengenské vízum lidé čekají 15 a někdy také až 60 dní.

Systém, který by byl podobný americkému systému ESTA, má při počátečních nákladech okolo 212 milionů eur (asi 5,7 miliardy korun) stát ročně 85 milionů eur (asi 2,3 miliardy korun). Dotkl by se lidí z přibližně šesti desítek států, včetně například občanů USA, Kanady, Izraele či Japonska.

S plánem na zřízení systému ETIAS budou muset souhlasit členské země a také Evropský parlament.

sinfin.digital