„Chovejte se normálně, nebo odejděte.“ Nizozemský premiér před volbami přitvrdil vůči migrantům

Na protiuprchlickou strunu hraje další nizozemský politik. Mark Rutte, předseda středopravicové vládní Strany lidí pro svobodu a demokracii prohlásil, že ti, kdo se nechtějí integrovat, by měli opustit Nizozemsko.

Předseda nizozemské vlády varuje, že každý, kdo nechce respektovat tamní zvyky, může odejít. Pár týdnů před volbami se jedná o slova adresovaná spíš Nizozemcům než migrantům.

Jak udržet poslance v parlamentu? V Belgii na to jdou přes pivo a víno zdarma

„Musíme aktivně chránit naše hodnoty,“ napsal premiér. Je podle něj důležité bojovat proti těm, kteří se nechtějí integrovat. „Chovejte se normálně, nebo odejděte,“ řekl.

Přestože se nezmiňuje o svém populistickém sokovi Geertu Wildersovi a jeho Straně za svobodu, zpráva byla jasně mířená právě na voliče, které antiimigrační program zajímá.

Jak Rutte prohlásil, rozumí lidem, kterým se „nelíbí ti, kteří se nechtějí integrovat“. Chápe, že chtějí, aby tito lidé odešli. „Řešením ale není házet všechny do jednoho pytle,“ prohlásil ale mimo jiné.

Skandinávský sen se uprchlíkům rozplývá. Třetina migrantů se ve Švédsku bojí vyjít po setmění

Nepřímo se tak dotknul názorů, které prohlašuje Wilders. Ten už na tato slova reagoval a Rutteho nevybíravě nazval „mužem otevřených hranic, azylového tsunami, masové imigrace, islamizace, lží a klamu“.

Rutte kandiduje do třetího volebního období. Jeho vláda je v čele země v době, kdy se nizozemská ekonomika vzpamatovala z finanční krize a daří se jí velmi dobře. Přesto Rutteho popularita klesá a rostou preference Wildersově straně.

V prosinci byl Wilders soudem uznán vinným za urážku a podněcování k diskriminaci proti Maročanům. Odvolal se a verdikt označil za ostudný.

Kdo v roce 2017 zahýbe Evropou? Vybrali jsme 10 osobností

Běženci v Nizozemsku

V Nizozemsku přibývá migrantů, kteří se snaží dostat do nákladních aut a s nimi trajektem dál do Británie. Podle nizozemských úřadů se počet pokusů o využití tranzitu přes Nizozemsko v posledních třech měsících proti předchozímu čtvrtroku zdvojnásobil.

Nizozemské a britské úřady zachytily při tomto pokusu v posledním čtvrtletí 430 lidí. Víc než zdvojnásobení počtu migrantů je patrné i v meziročním srovnání – za celý loňský rok úřady zadržely 1280 lidí, zatímco o rok dřív jich bylo 500, uvedla agentura AP.

Podle posledních zveřejněných údajů nizozemského ministerstva pro bezpečnost a spravedlnost tvoří 56 procent všech zachycených migrantů Albánci. Albánie je považována za bezpečnou zemi a tamní občané nemají naději na udělení azylu v žádné zemi unie.

Za evropským snem klidně i v kufru. Policie našla v zavazadle mladíka z Gabonu

Nizozemská policie je v zadržování migrantů stále aktivnější. V roce 2015 bylo 55 procent přistěhovalců, kteří se snažili neregulérně přejít do Británie, zachyceno na nizozemské straně. Loni to bylo dokonce 83 procent.

SDÍLET
sinfin.digital