Čína KLDR nepoloží, bankovní blokáda ale efekt mít může, říká koreanista

Adam Kotrbatý

21. 09. 2017 • 23:10

Americký prezident Donald Trump ohlásil zavedení nových sankcí proti Severní Koreji. Míří proti osobám a firmám, které s KLDR obchodují. K bankovní blokádě se podle jeho slov přidá i Čína dosud považovaná za hlavního a nejvlivnějšího spojence diktatury. Koreanista Jaromír Chlada však v rozhovoru pro INFO.CZ vidí situaci opatrněji. Čína podle něj neudělá žádný radikální krok, kterým by svého souseda skutečně dostala na kolena.

Trump prohlásil, že americké ministerstvo financí může vystavit sankcím jakoukoli zahraniční banku, která by s KLDR obchodovala. „Zahraniční banky budou stát před jasnou volbou: buď budou obchodovat se Spojenými státy, nebo zprostředkují obchod se zločinným režimem v Severní Koreji,“ řekl šéf Bílého domu před obědem s japonským a jihokorejským prezidentem.

Zmínil také, že se na bankovní blokádě bude podílet i Čína. Centrální banka největšího severokorejského spojence prý zakázala bankám obchody s KLDR. „Pokud by to tak bylo, určitě by to KLDR zasáhlo. Velká část operací jde přes čínské banky,“ potvrzuje pro INFO.CZ koreanista Jaromír Chlada.

Čína podle něj ustoupila tlaku USA a mezinárodního společenství proto, aby ukázala dobrou vůli. Trump už několikrát vyzval čínskou vládu, aby přestala Kim Čong-unův režim podporovat. Až 90 procent obchodní výměny KLDR totiž připadá právě na nejlidnatější stát světa.

Vztahy mezi oběma zeměmi však nejsou zdaleka tak růžové jako v minulosti. S nástupem nové garnitury čínských komunistů opadají historické vazby a Kim Čong-un například ani jednou nebyl na státní návštěvě Číny.

Přesto zůstával Peking v otázce tlaku na Pchjongjang spíše opatrný. Trumpova silná slova nyní naznačují opak, Chlada však očekávání mírní. „Nemyslím si, že do toho Čína půjde tak silně, aby KLDR položila,“ hodnotí a dodává, že země nemá politické páky, jak jaderné testy zastavit. „A ty raketové jí zas tolik nevadí.“

Chlada očekává, že KLDR bude proti novým sankcím silně protestovat, zároveň se ale pokusí novému prostředí přizpůsobit a postihy obejít. Už dříve obracela svoji pozornost k typům obchodu, který sankcím nepodléhá. „Navíc má příjmy z šedé a černé ekonomiky, na kterou restrikce nefungují,“ upozorňuje koreanista.

Pokud by se Čína skutečně rozhodla na Severní Koreu obchodně zatlačit, může Kim Čong-un hledat pomoc u jiného souseda. List Washington Post s odkazem na americké vládní úředníky upozornil, že narůstá vliv Ruska v regionu.

„Rusko má v Severní Koreji své zájmy. Nedávno jí odpustilo dluh z dob Sovětského svazu, na krátké hranici s ní modernizovalo silnice, železnice. Pronajímá si od KLDR přístav, který je pro něj důležitým bodem pro export vlastního zboží,“ komentuje Chlada, jenž ale nepředpokládá, že by Moskva v zemi výrazněji investovala. „Ono se to ani nedá, jelikož v KLDR panuje velice nestabilní prostředí, což pro investice není vhodné,“ uzavírá expert.

SDÍLET