Další kapitola katalánské šlamastyky: Madrid začne soudit bývalé vedení regionu, expremiér raději zůstává v Belgii

V Madridu se budou dnes konat historická soudní slyšení. Před vyšetřující soudce tam má předstoupit bývalé vedení Katalánska, které španělská prokuratura viní ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost této autonomní oblasti. Předvoláni jsou bývalí katalánští ministři, expremiér Carles Puigdemont a bývalé vedení katalánského parlamentu. Puigdemont a čtyři exministři, kteří jsou nyní v Belgii, už oznámili, že se k soudu nedostaví a své obvinění označili za politický proces. Nepřijdou-li k soudu, hrozí, že na ně bude vydán evropský zatykač. Katalánští separatisté vyzvali na poledne k demonstraci před sídlo katalánské vlády v Barceloně.

Bývalí členové katalánské vlády, kterou Madrid v pátek kvůli separatistickým snahám odvolal, se mají dostavit od 9:00 SEČ k výslechu před zvláštní soud, který má na starost mimořádně závažné trestné činy. Mezi ně patří i vzpoura, za kterou, není-li ozbrojená, hrozí až 25 let vězení.

Místo, kde mrtví vstávají z hrobů. Město v Libyi hledá důstojné pohřebiště pro tisíce migrantů

Kvůli stejným činům je vyšetřována i bývalá předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellová a pět bývalých členů vedení tohoto parlamentu, kteří se podle španělských médií hodlají dostavit všichni. Předvoláni jsou od 9:30 SEČ před vyšetřujícího soudce nejvyššího soudu, protože až na jednoho mají všichni stále poslaneckou imunitu. Madrid sice v pátek katalánský parlament rozpustil, dvacítka poslanců ale vytvořila takzvané stálé zastoupení, které zastupuje parlament do jeho prosincových voleb.

Španělská prokuratura vznesla obvinění vůči sesazené katalánské vládě a bývalému vedení regionálního parlamentu v pondělí, jen dva dny poté, co Madrid poprvé v demokratické historii země převzal přímou správu nad autonomním regionem. Obvinění se týká mimo jiné toho, že tito katalánští politici přispěli k přijetí několika dokumentů regionálním parlamentem, které odporují španělské ústavě. Už v listopadu 2015 schválil katalánský parlament, ovládaný separatisty, rezoluci o odtržení od Španělska. Letos v září přijal zákony o referendu a o přechodu k samostatnosti a minulý pátek rezoluci o nezávislosti. Všechny tyto dokumenty už zneplatnil či zablokoval ústavní soud.

SDÍLET
sinfin.digital