Další překvapení syrské války. Rebelové prý tajně jednají s Ruskem

Zástupci povstaleckých skupin podle Financial Times začali tajně vyjednávat s Ruskem ve snaze ukončit tvrdé boje v Aleppu. Asadova armáda podporovaná ruským letectvem, Íránem a Hizbaláhem tam dokázala vývoj bitvy zvrátit a rebelové tento týden utrpěli velké ztráty.

Syrské drama nejspíš přináší další zvrat, který by ještě před pár dny nikdo nečekal. Hlavní role podle Financial Times připadají Rusku, které podporuje prezidenta Asada, rebelům, kteří s Asadovými věrnými roky válčí, a Turecku, které vzájemné rozhovory zprostředkovalo (i když si s politiky v Moskvě ještě před pár měsíci nemohlo přijít na jméno).

Právě Ankara se má stát místem, kde se rozhovory budou opakovaně konat. Dosavadní vývoj znamená, že Turecko sahá po prestižní kořisti – dosáhnout alespoň dílčího ukončení války se nepodařilo OSN, západním diplomatům ani vlivné Arabské lize. Teď lidé kolem prezidenta Erdogana, který je od letního zmařeného puče opojený pocitem, že „nic není nemožné“, a skutečně si neklade malé cíle, usilují o usmíření stran bojujících v Aleppu.

Erdogan

Kdysi nejlidnatější město Sýrie je roky rozdělené a v jeho obklíčené východní části je uvězněno odhadem přes 200 tisíc lidí odkázaných na poslední zbytky zásob. Dlouho se jednalo o bitvu bez jasného vývoje, až teď Asadovi vojáci díky podpoře Ruska dokázali postoupit. Povstalci v úvodu týdne zaznamenali největší územní ztrátu za poslední roky.

Podle Charlese Listera, který je expertem na Sýrii, se první schůzka odehrála v pondělí a další má následovat o víkendu. Není jasné, kdo přesně se jí za opozici (roztříštěnou na řadu skupin) účastní. Někteří její zástupci jednání odmítají, jiní nechtějí mluvit, protože prý jde o „příliš citlivé téma“. První kolo rozhovorů zatím údajně nepřineslo žádný posun.

„Rusko by preferovalo dohodu s opozicí. Pokud Aleppo padne, bude syrská vláda potřebovat mnoho vojáků, aby ho udržela. To by ji zanechal oslabenou jinde v zemi nebo by musela víc spoléhat na Írán, což Moskva nechce,“ vyhodnocuje situaci Lister.

Vývoj popisovaný redaktory Financial Times je zajímavý hned z několika úhlů. Jednak by definitivně potvrzoval znovuobjevené partnerství Ruska s Tureckem (znesvářily se po sestřelení ruského bitevníků tureckou armádou), za druhé by ilustroval už zmíněné ambice samotného Turecka a do třetice, což je možná největší zpráva, by ukázal, že Spojené státy se v regionu dostávají na druhou kolej.

„Přístup Američanů garantuje USA stále menší vliv nejen v syrském konfliktu, ale v celkovém vývoji regionu,“

Ruská diplomacie konstatovala, že v kontaktu s opozicí je dlouhodobě, takže prý nejde o nic nového. Washington se podle ní izoloval. Otázkou zůstává, jak se k dění v Sýrii po 20. lednu postaví jako prezident Donald Trump. Jeho strategie zůstává velkou neznámou. Naznačoval ochotu spolupracovat s Ruskem, ale ne se mu podřídit. Druhou možností je, že USA bezprecedentně vyklidí pole a nechají Rusku s Tureckem hlavní slovo.

Syrská válka v „Trumpově éře“. Co určí vývoj krvavého konfliktu?

 

SDÍLET
sinfin.digital