Další úder Wikileaks. Koho američtí špióni sledovali tentokrát?

Server WikiLeaks znovu rozvířil debatu o spolupráci německé a americké tajné služby. Odhalení přineslo i další spekulace ohledně práce těchto organizací.  „Mnohé dokumenty ukazují, jak si tajné služby nacházejí cesty k obcházení vlastních vlád," tvrdí doprovodné prohlášení Wikileaks.

Server WikiLeaks dnes zveřejnil 2420 nových dokumentů, které údajně dokazují aktivní spolupráci německé tajné služby BND s americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA). Odhalené materiály měl k dispozici německý parlamentní vyšetřovací výbor, který se špionáží NSA zabývá. Americká agentura podle dřívějších informací WikiLeaks odposlouchávala i kancléřku Angelu Merkelovou a německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera.

„Novinkou je, že německá tajná služba nejen sama používala špehovací zařízení NSA, ale léta přispívala k jeho programování," řekl agentuře DPA Alexander Sander ze Sdružení pro digitální společnost.

Největší odhalení WikiLeaks

Nezisková mediální společnost, která zveřejňuje významné utajované vládní a korporátní dokumenty. Založil ji Julian Assange, který žije v současnosti na ekvádorské ambasádě v Londýně, protože čelí trestnímu stíhání ze znásilnění. Assange obvinění odmítá. Jde podle něj o vykonstruované politicky motivované obvinění.

„Mnohé dokumenty ukazují, jak si tajné služby nacházejí cesty k obcházení vlastních vlád," tvrdí doprovodné prohlášení Wikileaks. „Sbírka obsahuje dřívější dohody mezi BND a NSA a materiály o vnitřních procesech v BND, ale také novější detaily o úzké spolupráci obou rozvědek. Jeden dokument z BND například uvádí, že zaměstnanec BND bude mít za úkol používat a psát software pro XKeyscore, (což je) systém NSA pro prohledávání a analyzování dat shromážděných skrze hromadné sledování," stojí dále v prohlášení.

Jiný dokument BND podle WikiLeaks odhaluje, jak se německé rozvědka připravovala na sbírání interních informací o soukromých amerických firmách působících v bezpečnostním sektoru SRN.

Zdrojem úniku nemusí být německý parlament, upozornil web listu Die Zeit. Zástupce opoziční strany Zelených ve výboru Konstantin von Notz již zveřejnění dokumentů odsoudil.

Podle dřívějších informací WikiLeaks sledovala NSA kromě Merkelové a Steinmeiera také poslední tři francouzské prezidenty včetně toho současného, Françoise Hollandea. BND prý NSA pomáhala s výzvědnými aktivitami například proti rakouským politikům.

Podle Der Spiegel přitom BND také sama vedla do roku 2013 vlastní rozsáhlou špionáž komunikace velvyslanectví spojenců z EU i USA. Rozvědka se podle německého týdeníku zajímala například o francouzské či americké cíle. BND podle médií odposlouchávala i někdejšího francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006. V roce 2010 zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku i v Afghánistánu. Dosud server zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie. Letos v říjnu portál odhalil soukromé e-maily vedoucích činitelů Demokratické strany USA.

Největší odhalení WikiLeaks:

2008 - Seznam členů krajně pravicové Britské národní strany

2010 - Americký letecký útok v Bagdádu, při kterém zemřelo několik lidí včetně dvou reportérů

2010 - Mučení a zabíjení civilistů ve válce v Iráku, o kterých americká vláda věděla

2010 - přístup k 200 tisícům diplomatických dokumentů, které dokazovaly špionáž v OSN či vazby mezi ruskou vládou a organizovaným zločinem

SDÍLET
sinfin.digital