Díra do mozku, jehly v očích nebo kladiva. Unikátní snímky z míst, kde čeští lékaři pomáhají uprchlíkům

Ministerstvo vnitra v rámci dvou programů MEDEVAC a Pomoc na místě realizovalo humanitární a rozvojové intervence za téměř půl miliardy korun. Program začal během války v Jugoslávii, dnes jde většina pomoci na podporu uprchlíků v zemích jejich prvního útočiště a na pomoc státům, které velký počet uprchlíků hostí, jako je Jordánsko, Irák, či Ukrajina. Na programu spolupracuje osm českých státních nemocnic. 

„Měl jsem fantastickou příležitost se dostat na sál a dokumentovat zázraky, které lékaři dokáží – operace zastaveného srdce, sedmicentimetrovou díru do mozku při odstraňování nádoru, jehly v očích, kladiva a dláta při ortopedických operacích… Češi můžou být na své lékaře pyšní,“ popisuje vznik fotografií Jiří Pasz, který dva roky programy dokumentoval v šesti zemích. „Další velká příležitost byla mít možnost osobně prozkoumat situaci v zemích okolo Sýrie a vidět život uprchlíků.“

Saúdka bez abáji jede vlastním autem do kina – ropná velmoc vstupuje do 21. století

Ministerstvo vnitra v rámci programu MEDEVAC vysílá do krizových míst specializované lékařské týmy z českých nemocnic. Jen za rok 2016 a 2017 provedly tyto týmy více než tisíc pět set operací, pomáhaly léčit zejména syrské uprchlíky v Jordánsku. V rámci programu Pomoc na místě Češi podpořili stavbu stovek nových přístřeší v severním Iráku a Jordánsku nebo pomohli zavést elektřinu do největšího uprchlického tábora na Blízkém východě – do jordánského Zátarí, kde žije 80 tisíc lidí.

Symbolem české pomoci se pro Jiřího stal příběh Fatimy, dospívající slečny, která přežila 24 hodin pod troskami rozbombardovaného rodinného domu. Rodina později uprchla do Jordánska a bydlí právě v Zátarí. „Fatima má těžce popálený krk a obličej. Čeští plastičtí chirurgové jí pomáhají s léčbou, kterou by si rodina nemohla dovolit. Pomoc má ale nejenom léčebný význam, má obrovský sociální přesah. Každý si asi umí představit jak těžké je žít se zjizveným obličejem a jak moc to komplikuje třeba hledání partnera nebo omezuje možnosti získat práci…“

Pomocí podobných příběhů teď výstavou Létající lékaři v Národní technické knihovně v Praze veřejnosti přibližuje proč, kde a jak Česká republika pomáhá.

Podívejte se na fotografie v galerii níže.

SDÍLET
sinfin.digital