Do Afghánistánu míří tři tisíce nových vojáků NATO. O návrat k bojovým operacím prý nejde

Severoatlantická aliance asi o 3000 mužů a žen navýší počty svých vojáků, kteří v Afghánistánu cvičí tamní bezpečnostní síly. Novinářům to před středečním a čtvrtečním jednáním ministrů obrany NATO řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. NATO se podle něj chce v zemi soustředit na podporu afghánských speciálních sil a také letectva.

„Nepůjde o návrat k bojovým operacím," zdůraznil Stoltenberg. Aliance své bojové operace v Afghánistánu ukončila a od roku 2014 tam v rámci své operace Rozhodná podpora (Resolute Support) pomáhá s výcvikem afghánských ozbrojených sil. Nyní je v zemi přibližně 13.000 vojáků z NATO a partnerských zemí, plán je navýšit tyto počty v příštích měsících asi na 16.000 uvedl Stoltenberg.

Tonda Blaník do boje o Hrad zřejmě nejde. Tajemný hráč je 73letý muž, dodal jediný poslanecký podpis

Podle nové americké velvyslankyně u NATO Kay Hutchinsonové by měli Američané pro navýšení v Afghánistánu poskytnout zhruba polovinu, tedy asi 1500 vojáků. "Není to zatím nějaké přesné číslo, ještě nebylo rozhodnuto, jak to přesně bude. Ale v Afghánistánu máme velkou podporu spojenců," prohlásila velvyslankyně. Zdůraznila ale také potřebu zapojit do dění v Afghánistánu sousední země, především Pákistán a Indii.

"Posledních několik týdnů bylo v Afghánistánu hodně tvrdých," připustil Stoltenberg v souvislosti s teroristickými útoky z poslední doby. Afghánské síly ale podle něj zároveň ukazují rostoucí schopnosti i odhodlání se s věcí vypořádat, například v případě dnešního útoku na televizní stanici Šamšad v Kábulu.

SDÍLET
sinfin.digital