Do Mekky se sjely statisíce muslimů. Plní si jednu ze základních povinností každého správného věřícího

Muslimskou pouť dnes zahájilo v saúdskoarabské Mekce více než 1,7 milionu muslimů. Jejich bezpečnost podle mluvčího saúdskoarabského ministerstva vnitra zajišťuje 100 000 příslušníků bezpečnostních sil. Úřady očekávají, že letos pouť absolvují více než dva miliony lidí.

Cesta do Mekky je jedním z pilířů islámu a aspoň jednou za život ji má vykonat každý muslim, jemuž to zdraví dovolí. Podle saúdskoarabských úřadů letos do Mekky přijela na pouť i žena z Indonésie, které je 104 let.

Čeští muslimové se bojí, s raketovým nárůstem přijde radikalizace, říká velvyslanec Kmoníček

Rituály začínají obcházením svatyně Kaby. Poutníci si musejí obléknout speciální šat zvaný ihrám. Muži jsou v bílém bezešvém oděvu, ženy musejí mít zakrytou také hlavu a musejí se obejít bez líčidel i bez laku na nehtech. Předepsané oblečení má mezi věřícími navodit pocit jednoty, rovnosti a duchovní čistoty.

Pětidenní obřady vrcholí druhým dnem modlitbami na pahorku Arafát. Dnes se poutníci přesunou do údolí Míná, kde se ubytují ve stanech a připraví na další pouť.

„Vše je připraveno, máme vyškolený personál, ale také poutníci se musejí chovat zodpovědně. Doufáme, že budou dodržovat harmonogram a trasu přesunů,“ řekl mluvčí ministerstva vnitra generál Mansúr Turkí. Podle něj je připraveno postarat se o bezpečnost poutníků 100 000 členů bezpečnostních sil. K dispozici budou také jako každý rok dobrovolníci.

Terorismus porazíme, když se stane součástí našeho života, říká chirurg Lékařů bez hranic Šebek

Zástupci ministerstva zdravotnictví oznámili, že vše je přichystáno i pro případ, že bude třeba pomoci zraněným nebo vyčerpaným lidem. U trasy poutě bylo rozmístěno 100 sanitních vozů.

Saúdská Arábie každoročně zvyšuje výdaje na zajištění pouti, protože chce předejít incidentům. V roce 2015 při tlačenici zemřelo 2400 lidí.

SDÍLET
sinfin.digital