Druhý pokus. Skotská premiérka požádá o vypsání nového referenda o nezávislosti

HalfPageAd-1

Info.cz, raz

13. 03. 2017 • 14:20

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová požádá příští týden parlament o souhlas s vypsáním nového referenda o nezávislosti na Spojeném království. Britská vláda podle ní neudělala v souvislosti s brexitem žádný kompromis.

Mobile-rectangle-3

„Pokud může být Skotsko ignorováno v tak důležité otázce jako je Evropská unie a jednotný trh, tak je jasné, že náš hlas může být ignorován kdykoliv," řekla Sturgeonová. 

Mayová chce zahájit vyjednávání podmínek odchodu Británie z Evropské unie nejpozději koncem tohoto měsíce. Proces má trvat asi dva roky a vyvrcholí uzavřením dohody o další spolupráci mezi britskými ostrovy a EU. Sturgeonová nedávno žádala vládu v Londýně, aby se Skotsko mohlo zapojit do procesu a uzavřít s EU vlastní dohodu. Mayová na její požadavky nepřistoupila.

Refrendum by se proto podle ní mělo konat mezi podzimem 2018 a jarem 2019, tak aby nebylo v souvislosti s odchodem Velké Británie z Evropské unie příliš pozdě. O autorizaci hlasování chce požádat i britskou vládu, měla by ale podle ní respektovat vůli skotského parlamentu. 

„Možnost, že se nic nezmění, už tady není. Dáme ale skotskému lidu šanci, aby rozhodl, jakou změnu chce.

Strana SNP loni vyhrála volby do skotského parlamentu i díky slibu, že vypíše nové referendum, pokud by jinak mělo Skotsko odejít z Evropské unie. Sturgeonová věří, že obyvatelé se tentokrát rozhodnout pro nezávislost. V hlasování v roce 2014 si setrvání ve Spojeném království přálo 55,3 % voličů. V referendu o brexitu pak 66 % Skotů hlasovalo proti odchodu z Evropské unie. 

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1