Dusno na Blízkém východě: Izraelská armáda sestřelila několik granátů vypálených z Gazy

29. 05. 2018 • 10:21

Izraelská protivzdušná obrana dnes zneškodnila několik dělostřeleckých granátů odpálených z palestinského Pásma Gazy. Stalo se tak krátce poté, co se v jižním Izraeli rozezněly sirény, jež upozornily místní obyvatele, že by se měli schovat do úkrytu. Informovala o tom agentura Reuters.

Na několik cílů na izraelském území bylo odpáleno 25 dělostřeleckých granátů. Většinu z nich zneškodnil protiraketový systém nazývaný Železná kupole (Iron Dome), uvedla v prohlášení izraelská armáda.

Izraelské letectvo v pondělí podniklo nálety na cíle na severu Pásma Gazy a usmrtilo pětadvacetiletého člena vládnoucího radikálního hnutí Hamás. Izraelská armáda rovněž zadržela dva obyvatele Pásma Gazy, kteří se snažili dostat na území židovského státu a měli u sebe nože a materiály pro výrobu zápalné bomby.

Hranice Gazy s Izraelem se v posledních dvou měsících stala dějištěm masových protestů Palestinců, které organizovalo zejména hnutí Hamás. Palestinci při nich zapalovali pneumatiky a házeli kameny na izraelské vojáky, kteří reagovali palbou ostrými náboji. Zemřelo při tom podle palestinského ministerstva zdravotnictví 116 Palestinců a na 13.000 dalších bylo zraněno. Za nepřiměřené použití síly vůči protestujícím kritizovala Izrael řada zemí i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády Hamásu jsou životní podmínky většiny obyvatel neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně. Nemocnice trpí neustálým nedostatkem zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014.