Erdogan seje strach. Do Německa chce kvůli obavám dvakrát víc Turků

Ve většině případů se jedná o odpůrce prezidenta Erdogana. O azyl požádalo také několik tureckých vojáků ze základny NATO v Ramsteinu i s rodinami. I oni mají obavy z návratu do vlasti, kde úřady po zmařeném pokusu o převrat „utahují šrouby“.

Přímo raketový nárůst – do Německa by se chtěly přesunout další tisíce Turků. Především se má jednat o politické odpůrce tamního prezidenta, který neúspěšný červencový puč obratem využil k tvrdému postupu vůči všem, kdo s ním byť jen náznakem nesouhlasí. Ke konci října se jednalo o 4337 tureckých občanů, což je víc než dvojnásobek žádostí za celý loňský rok. Na základě vlastní statistiky to uvádí německá mediální skupina Funke Mediengruppe.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při příležitosti 78. výročí úmrtí smrti Mustafa Kemala Atatürka

Mluvčí poslanecké frakce CDU/CSU pro otázky vnitřní bezpečnosti Stephan Mayer kritizoval nedávné prohlášení německého ministerstva zahraničí, že země je připravena pomoci oponentům tureckého prezidenta Erdogana. „Nemůžeme vyřešit problémy Turecka tím, že sem pozveme všechny kritiky tamního režimu, aby žádali o azyl,“ řekl Mayer. A dodal, že to je přesně to, co si Erdogan přeje – „aby zmizela opozice“.

V polovině července provedla část armády v Turecku neúspěšný pokus o převrat, po kterém turecké úřady začaly s rozsáhlými čistkami. O práci přišlo přes 100 tisíc lidí, včetně soudců, policistů, prokurátorů a učitelů. Víc než 30 tisíc lidí skončilo ve vězení. Zveřejnění statistiky mediální skupinou Funke Mediengruppe přichází jen dva dny poté, co se v tisku objevila informace, že o azyl v Německu požádalo několik tureckých vojáků ze základny NATO v Ramsteinu.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital