Významný okamžik. EU a NATO potvrdily, že jsou ohledně Ruska a Ukrajiny zajedno

Severoatlantická aliance a Evropská unie jsou zcela zajedno v odsouzení ruské agrese proti Ukrajině a v odhodlání rozhodně pokračovat v podpoře Kyjeva v této válce. Píše se to ve společné deklaraci, kterou dnes podepsali generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Text neobsahuje nic zásadně nového, shrnuje spíše poznatky z posledního období a vyhlašuje jednoznačně, že proti novým výzvám – ruské agresi, ale také čínské asertivitě – budou obě organizace pracovat více než kdy předtím ruku v ruce.

Deklarace, která je třetí svého druhu od roku 2016, je významná tím, že reaguje na stále ještě živou debatu o tom, zda se vojenská spolupráce Západu v rámci NATO neděje na úkor vojenské součinnosti evropských spojenců, tedy bez USA. „NATO zůstává základem kolektivní obrany pro spojence a je klíčová pro evropsko-atlantickou bezpečnost. Uznáváme význam silnější a schopnější evropské obrany, která pozitivně přispívá ke globální a transatlantické bezpečnosti, doplňuje NATO a je s ním kompatibilní,“ stojí ve schváleném textu.

Zmínění politikové na tiskové konferenci zdůrazňovali, že právě ruský vpád na Ukrajinu posílil propojení obou organizací. Po vstupu Finska a Švédska do NATO bude aliance chránit 96 procent obyvatel EU, připomněl Stoltenberg, sám expremiér Norska, které stojí mimo Unii. Michel zase upozornil, že v NATO bude záhy už 23 z 27 členských zemí Unie. Prosazování „evropské autonomie“ a „evropské svrchovanosti“ se neděje proti NATO nebo na jeho úkor, ale naopak je zcela v souladu s posláním aliance a vazbou na Spojené státy. „Posilování obranyschopnosti EU a posilování NATO je jedno a totéž,“ uvedl.

Západní země zajisté masově pomáhají Ukrajině – Michel odhadl dosavadní pomoc „sedmadvacítky“ na 50 miliard eur – vojenská pomoc je však od počátku váhavá a omezuje se na obranné zbraně. Zatímco členské země EU a NATO ze střední a východní Evropy jako Česko nebo Polsko se nerozpakovaly posílat od počátku na Ukrajinu těžkou techniku, vesměs ještě ze sovětských dob, západní země se rozhoupávají pomalu – nyní na Ukrajinu konečně směřují protivzdušné systémy Patriot a byla přislíbena lehká obrněná vozidla z USA, Francie a nakonec i Německa. Debata o poskytnutí těžkých bojových tanků teprve začíná.

sinfin.digital