EU chce zakročit proti dovozu padělků. Vytvoří seznam zemí a obchodů, které je prodávají

HalfPageAd-1

ČTK, ekb

29. 11. 2017 • 16:12

Evropská unie chce vytvořit černou listinu zemí a internetových obchodů, které jsou největším zdrojem padělaného zboží přicházejícího do Evropy. Plán je součástí širších kroků k lepší ochraně duševního vlastnictví, které dnes zveřejnila Evropská komise.

Mobile-rectangle-3

Padělky tvoří asi pět procent zboží dovezeného do EU. Největším zdrojem padělaného zboží na světě je podle Úřadu Evropské unie pro dušení vlastnictví (EUIPO) Čína. Velkými producenty jsou také Černá Hora, Hongkong a Malajsie. Mezi padělky zabavenými evropskými celními úřady jsou nejčastěji obuv, kožené zboží, oděvy a hodinky.

EU je kritizována největšími světovými značkami luxusního a spotřebního zboží, že se jí nedaří tvrději zasáhnout vůči internetovým stránkám, na kterých se v posledních letech rozšířil prodej padělaného zboží. Více než 100 firem, včetně Louis Vuitton, Adidas a Prada, napsaly na počátku tohoto měsíce dopis předsedovi EK a vyzvaly ho, aby EU raději připravila zákony proti padělání, než aby žádala internetové stránky a inzerenty o spolupráci na dobrovolném základě. Brusel uvedl, že stávající zákony jsou pro tento účel dostačující, uvedl list Financial Times.

"Dnes jsme posílili naši společnou schopnost lovit 'velké ryby', které stojí za padělaným zbožím a pirátským obsahem, které poškozují naše podniky a ohrožují naše pracovní místa, jakož i naše zdraví a bezpečnost v oblastech, jako jsou léčivé přípravky nebo hračky," uvedla komisařka pro vnitřní trh, průmysl a podnikání Elžbieta Bieńkowská.

Brusel rovněž uvedl, že podporuje spravedlivý a vyvážný systém u poskytování licencí k nezbytným patentům, které tvoří standard určité technologie. Výrobci by podle EK měli získat přístup k technologii a majitelé patentů za to mají být spravedlivě odměněni.

SDÍLET

Billboard-bottom-1