EU reaguje hněvivě na útok Hamásu, ale odrazuje Izrael od přehnaně kruté odvety

Evropská unie jednohlasně odsoudila krvavý sobotní útok palestinských teroristů z pásma Gazy na izraelské území, uznala právo Izraele na obranu a prohlásila, že stojí neochvějně na straně židovského státu. Tahle jednota má však tenkou slupku, přes kterou již prosvítají rozdíly, odstíny a nuance, tradičně drolící evropský pohled na vleklý blízkovýchodní konflikt.

„Právo na obranu musí být uplatněno v souladu s mezinárodním a humanitárním právem. To se v některých případech neděje,“ uvedl v úterý šéf evropské diplomacie Josep Borrell po mimořádné poradě ministrů zahraničí sedmadvacítky. Měl tím podle vlastních slov na mysli zejména blokádu pásma Gazy zahrnující zastavení dodávek potravin, léků a elektřiny, stejně jako stupňující se bombardování tohoto území, které má za následek masový úprk civilistů.

Kolektivní trest by byl nespravedlivý a  neproduktivní,“ zdůraznil vysoký představitel EU. „Byl by v rozporu s našimi zájmy a se zájmy míru... Byl by to ten nejlepší dárek pro Hamás a ohrozilo by to naši spolupráci s arabským světem,“ uvedl Borrell na tiskové konferenci v ománském Maskatu, kde se týž den konala schůze zemí EU a zemí Zálivu na ministerské úrovni. Po jejím skončení svolal Borrell poradu šéfů diplomacií EU, z nichž část byla fyzicky přítomna a ostatní online.

Její účastníci se podle něj „drtivou většinou“ shodli, že by EU neměla zastavovat finanční a další podporu palestinské samosprávě, proti bylo jen „několik málo“ ministrů, uvedl; podle přítomných diplomatů jen dva nebo tři. Zároveň Borrell oznámil, že bude zahájena prověrka, zda některé z evropských peněz přece jen nekončí v kapsách hnutí Hamás, které EU považuje za teroristickou organizaci a neudržuje s ní žádné styky.

Zmatek nad zmatek

Josep Borrel ukončil – i když zřejmě jen dočasně – dva dny evropské kakofonie: 

Nejprve hned v sobotu maďarský komisař Varhélyi prohlásil, že pozastavuje veškerou unijní pomoc palestinským organizacím. Na to reagovalo několik vlád včetně Irska, Lucemburska nebo Dánska, podle kterých Komisi takové rozhodnutí nepřísluší. Její mluvčí záhy reagoval, že vlastně ani není co pozastavovat, protože v chodu nejsou žádné nové dotace pro Palestince. 

Předseda Evropské rady Michel po rozhovoru s generálním tajemníkem OSN Guterresem uvedl, že EU „nesmí zastavit tolik potřebnou rozvojovou a humanitární pomoc pro palestinské civilisty“. Prostě zmatek nad zmatek.

sinfin.digital