Exšéf německé rozvědky: Všichni uprchlíci nejsou teroristé, milion jich ale nemá ani doklady

Kristína Paulenková

Bývalý šéf německé zpravodajské služby August Hanning kritizoval politiku Angely Merkelové. Do Německa podle něj s uprchlíky pozvala i extremisty. „Německé bezpečnostní úřady nebudou schopné zvládnout bezpečnostní situaci, která sem byla importovaná, a následné reakce obyvatel Německa,“ řekl dříve Hanning. Redakce Info.cz měla možnost s ním mluvit o bezpečnosti v jeho domovské zemi i ve světě.

August Hanning

Je německý právník a v letech 1999 až 2005 byl šéfem Spolkové zpravodajské služby, poté působil jako státní tajemník na německém ministerstvu vnitra. Od svého odchodu ze státní sféry působí v soukromém sektoru.

Je to už déle než rok, co Hanning vytvořil seznam deseti bodů, které adresoval kancléřce Merkelové. Navrhoval okamžitě uzavřít hranice pro ty, kdo nemají povolení ke vstupu. A Merkelovou vyzval, aby omezila sjednocování rodin uprchlíků – muže totiž obyčejně v druhé vlně následuje 4 až 5 členů rodiny. A za nutnost i teď považuje zajistit pro migranty v Německu jazykové a kulturní kurzy. 

Měli by se Evropané bát?

Určitě bychom se neměli bát. Statisticky je pravděpodobnost, že se stanete obětí teroristického útoku, velmi nízká. Mnohem větší problém je teď ten psychologický, protože se cítíme nejistí. To je podle mě největší hrozba.

V čem je ten největší problém? Někteří lidé se opravdu bojí. Zaznamenáváme skoro až hysterické reakce.

Víte, opravdu si myslím, že jsme udělali několik chyb. Do Evropy a to hlavně do Německa vstoupilo v roce 2015 a 2016 víc než milion lidí bez řádné kontroly. Mnozí neměli žádné identifikační průkazy a všichni přišli z opravdu problematických regionů. Přicházejí ze Sýrie, z Turecka nebo z Asie. A to znamená opravdu velký tlak pro domácí bezpečnostní úřady a policii.

„Nepotřebujeme další byrokratická monstra a novou byrokracii.“

sinfin.digital