Hranice EU by mohli hlídat žoldáci. Jak se to osvědčilo jinde?

S novým receptem pro zvládání migrační krize přišel zakladatel soukromé bezpečnostní agentury Blackwater Erik Prince. Ochranu hranic by podle něj Evropská unie měla vložit do rukou soukromých armád. Jenže právě zkušenosti s Blackwater ukazují, proč se mít před podobným řešením na pozoru.

„Je jasné, že agentury jako Blackwater v této oblasti vidí velkou byznysovou příležitost - tlak veřejnosti na ochranu hranic je velký a státy v něm mají rezervy,“ říká pro INFO.CZ Tomáš Jungwirth, policy officer Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v Česku. Erik Prince, který Blackwater prodal v roce 2010 a dnes vede čínskou vládou podporovanou agenturu Frontier Services Group, vidí budoucnost v partnerství mezi evropskými vládami a privátním sektorem.

Na hranicích by podle něj měly operovat jednotky složené z místních – převážně Libyjců – proškolených zástupci EU. S pašeráky by bojovali za pomoci pozemních i leteckých úderů. „Tento typ bezpečnostních operací by mohl být skrze partnerství mezi vládou a soukromými společnostmi zřízen rychle a efektivně a za nižší náklady, než jdou na současné operace EU,“ popsal Prince v komentáři pro Financial Times.

Migrace

Jenže právě zkušenosti s Princovou soukromou armádou v podobě Blackwater působí v celé situaci jako vykřičník. Agentura, která se v posledních letech kvůli špatné image několikrát přejmenovala, je známá například svými akcemi během irácké války. Mezi lety 2001 a 2007 získala od americké vlády za své služby víc než miliardu dolarů, připomíná server Vice News. Čtyři bývalí zaměstnanci agentury byli přitom v roce 2015 odsouzeni ke třiceti letům vězení za svou roli v masakru, který se odehrál v roce 2007 a při kterém zemřelo sedmnáct Iráčanů.

Komu se budou zodpovídat?

Zapojení soukromých armád do zvládání migrace vzbuzuje obavy. „Věc má řadu háčků, počínaje otázkou hierarchie, kontroly a odpovědnosti příslušníků soukromých agentur přes uplatňované etické normy a profesionální postupy až po problematiku vzniku určité paralelní státní moci. V praxi si to proto dovedu jen těžko představit a byl bych k této možnosti velmi opatrný,“ upozorňuje Jungwirth.

Migranti dobrovolně opouští Německo. Letos nejvíc za 16 let

V unijních institucí zatím návrhy na spolupráci se soukromými agenturami na stole nejsou. „Odpovědnost za správu vnějších hranic EU a prostředky, které se k tomu využívají, spadají do kompetence členských států. Komise pracovala na tom, aby zajistila silnou a sdílenou správu společných vnějších hranic EU zřízením Evropských pohraničních stráží. Ty jsou v provozu od 6. října a mají kapacitu neprodleně rozmístit experty a pomáhat členských státům v krizových situacích,“ zní od Evropské komise. Rozšířené kompetence Evropské pohraniční stráži umožňují třeba i větší spolupráci se zeměmi v sousedství EU.

Erdoganova hrozba. Kolik uprchlíků přijde do Evropy?

V některých případech si už ale státy zapojení soukromých agentury vyzkoušely. Třeba Slovinsko na podzim roku 2015 zapojilo firmy v situaci, kdy přes zemi procházely tisíce migrantů směřujících dál do Evropy. Zhruba šedesátka zaměstnanců bezpečnostní agentury měla asistovat policistům. Soukromá bezpečnostní služba zajišťuje vnitřní ochranu například i v českých detenčních zařízeních.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital