Hypersonické zbraně nad Ukrajinou: co skutečně dovedou a co už je pouhým přáním ruské propagandy

Jiří Vojáček

Ačkoli se ruská propaganda snaží nad Ukrajinou alespoň virtuálně kroužit všemi možnými superzbraněmi, které ale pozoruhodně ne a ne zlomit vývoj války na ruskou stranu, některé zajímavé kousky z ruského arzenálu se na nebi nad Kyjevem skutečně objevují. Prvními v pořadí jsou hypersonické zbraně.

S odvoláním na informace zveřejněné ruským ministerstvem obrany před Vánoci ruské ozbrojené síly poprvé použily na Ukrajině v bojových operacích nové hypersonické střely, včetně střely vzduch–země Kinžal a hypersonické střely 3M22 Zircon odpalované z lodí. Tyto střely nemohou být detekovány a zachyceny ukrajinskými systémy protivzdušné obrany.

„Hypersonický raketový systém Kinžal Ch-47M2 zapojený do bojové operace na Ukrajině prokázal vysokou účinnost a odolnost vůči systémům protivzdušné obrany rozmístěným na Ukrajině,“ uvedl první náměstek ruského ministra obrany a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov.

Hypersonická zbraň se pohybuje rychlostí vyšší, než je pětinásobek rychlosti zvuku. Při přepočtu na míru, na kterou jsme zvyklí například z auta, se jedná o rychlost přesahující zhruba 6 000 kilometrů za hodinu.

Hypersonické zbraně vyvíjí hned několik zemí, přičemž existují dvě základní kategorie včetně hypersonického kluzáku a hypersonické řízené střely.

Střela Kinžal

Hypersonický klouzavý prostředek (HGV) je typ bojové hlavice pro balistickou střelu, která může manévrovat a klouzat hypersonickou rychlostí. Používá se u balistických raket k výrazné změně jejich trajektorie. Konvenční balistické střely sledují předvídatelnou balistickou trajektorii, a jsou proto náchylné k zachycení nejnovějšími obrannými systémy (typu ABM). HGV je činí nepředvídatelnými.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak daleko je Rusko ve vývoji hypersonických zbraní?
  • Jaké jsou jejich parametry a schopnosti?
  • A v čem Moskva přehání, když svůj arzenál vychvaluje?
sinfin.digital