Írán pošle nejmodernější lodě do Atlantiku. Jak na blízkost rivalů zareagují USA?

HalfPageAd-1

ČTK, paw

05. 01. 2019 • 12:29

Teherán vyšle svá nová bojová plavidla do Atlantického oceánu na celkově pětiměsíční misi. Kontradmirál Hasani Moghadam sdělil agentuře IRNA, že chystaná operace začne koncem března a stane se největší akcí svého druhu za posledních deset let. Základnu by lodě podle všeho měly mít v latinskoamerické Venezuele, která se netají neláskou vůči USA. 

Mobile-rectangle-3

„Už několik let má námořnictvo v plánu vyslat flotilu do Atlantského oceánu a nyní se zdá, že je vše připravené,“ konstatovala IRNA. Základnou pro flotilu má podle oficiálních prohlášení být některá ze spojeneckých zemí v Latinské Americe. Těch není mnoho, přesně naopak. Místní agentura Fars už v této souvislosti naznačila, že půjde o Venezuelu, kde vládne radikálně levicový a zároveň silně protiamerický režim.

Podle západních komentátorů může jít o strategickou odvetu Teheránu za fakt, že americké námořnictvo operuje v blízkosti íránských břehů. Tudy proudí většina ropy ze Zálivu do odběratelských zemí a nejen pro Írán, ale i arabské země Zálivu, USA a vůbec celý svět tak jde o oblast mimořádného strategického významu. 

Hormuzský průliv

Pokud totiž bude cílem íránské flotily opravdu Venezuela, ocitnou se teheránské lodě fakticky na „zadním dvorku“ Spojených států. Alespoň tak čtou íránský pohyb komentátoři, podle kterých může dojít k další eskalaci již tak citelného napětí mezi Teheránem a Washingtonem. Vztahy USA a Íránu jsou od Islámské revoluce z roku 1979 nedobré a obě země spolu kupříkladu neudržují diplomatické vztahy, po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa a vypovězení tzv. jaderné dohody se ovšem vzájemná komunikace ještě zhoršila.

Infografika: Dohoda s Íránem

Co se složení flotily týče, její součástí určitě budou i dvě nejmodernější plavidla íránského námořnictva, tedy cisternová loď Charg a torpédoborec Sahand. Charg loni operoval v Adenském zálivu, kde se podílel na boji proti somálským pirátům, ale podle všeho i monitoroval pohyb během jemenské občanské války.

Torpédoborec Sahand je domácí, tedy íránské výroby a byl do provozu byl uveden v prosinci. Je schopen pětiměsíční plavby, aniž by potřeboval doplnit zásoby. Disponuje technologií, které mu umožňuje vyhnout se zaměření radary. Plavidlo má – alespoň podle íránské televize – na palubě přistávací plochu pro vrtulníky, vybaveno je také odpalovacím zařízením pro torpéda, protiletadlovými a protilodními děly stejně jako zařízením k vedení elektronické války.

SDÍLET

Billboard-bottom-1