Írán rozsévající smrt, pochvala pro Kima a závislost Němců na Rusku. To podstatné z Trumpova projevu v OSN

ČTK, lup

25. 09. 2018 • 19:55

Americký prezident v projevu k Valnému shromáždění OSN udeřil na íránské vůdce a naopak chválil severokorejského diktátora Kim Čong-una, se kterým v uplynulých měsících našel společnou řeč. Kritizovaný Írán a také Venezuela budou čelit novým americkým sankcím.

Írán rozsévá smrt

Íránští vůdci rozsévají chaos, smrt a destrukci a ostatní země by se měly podílet na izolaci íránského režimu, prohlásil v OSN Trump. Spojené státy podle něho proti Teheránu zavedou další sankce. 

Šéf Bílého domu dnes ve zjevné narážce na íránské vojenské aktivity v Jemenu či Sýrii prohlásil, že Írán "nerespektuje své sousedy, hranice ani svrchovaná práva národů". Vůdci blízkovýchodní teokracie, kterou nazval "zkorumpovanou diktaturou", podle něho zbídačují i vlastní národ. Další země by proto neměly trvat na "hrozné jaderné dohodě z roku 2015", ale měly by se připojit ke snaze o naprostou izolaci režimu v Teheránu.

USA letos odstoupily od dohody velmocí s Íránem, který výměnou za zmírnění sankcí omezil svůj jaderný program. Další signatářské země se úmluvu snaží udržet při životě.

Kamarád Kim

Velké chvály se naopak od Trumpa dočkal severokorejský diktátor Kim Čong-un. Prezident mu poděkoval za odvahu a vstřícnost, s jakou přistupuje k jednáním kolem sporného severokorejského jaderného a raketového programu. KLDR nicméně musí podle šéfa Bílého domu ještě podniknout řadu kroků.

Americký prezident podotkl, že KLDR zastavila jaderné testy, propustila americká rukojmí a její rakety již nadále nelétají přes jihokorejskou hranici. Ocenil také podporu Jižní Koreje, Japonska a Číny.

Severní versus Jižní Korea

Trumpova dnešní slova na adresu KLDR byla o poznání mírnější než loni, kdy hlava USA v OSN označila severokorejský režim za zvrácený a obvinila ho z bezohledné snahy získat jaderné zbraně. Trump tehdy řekl, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit.

Závislé Německo

Trump se v projevu věnoval plynovodu Nord Stream 2, který má do Evropy přivádět ruský plyn. Podle lídra USA se tak Německo stane přímo závislé na ruské energii. Rusko to popírá a Trumpův postoj považuje za pokus přinutit Evropany k nákupu amerického zkapalněného zemního plynu (LNG).

Náměstek amerického ministra energetiky Dan Brouillette před několika dny v rozhovoru s německým listem Bild uvedl, že americké společnosti by mohly začít dodávat do Německa zkapalněný zemní plyn nejpozději do čtyř let. Dodávky z USA by mohly ohrozit pozici Ruska, které má nyní na dovozu plynu do Německa podíl kolem 60 procent.

Nord Stream 2

Nový podmořský plynovod i již existující trasu Nord Stream 1 kritizují i některé další východoevropské státy, jako je Polsko nebo Ukrajina, které přijdou o část poplatků za tranzit ruského plynu do střední a západní Evropy.

Komu pomůže americká pokladna?

Trump uvedl, že Spojené státy budou finančně pomáhat pouze těm zemím, které chovají k USA respekt a které s nimi mají přátelské vztahy. Ministr zahraničí Mike Pompeo podle něho přehodnotí výši příspěvků tekoucích do světa z Washingtonu.

Trump již delší dobu prosazuje omezení americké pomoci některým zemím, které podle něho nespolupracují s USA na zásadních tématech jako je mírový proces či boj s terorismem, což se týká například Palestiny či Pákistánu.

Trump zopakoval, že Spojené státy se budou napříště podílet na mírových misích OSN nejvýše 25 procenty.

Sankcionovaný Maduro

Spojené státy uvalily nové finanční sankce na manželku venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a důležité členy jeho socialistické vlády, včetně viceprezidentky a ministra obrany. Washington je viní z plundrování národního bohatství a napomáhání Madurovi ve snaze udržet se u moci, zatímco běžní Venezuelané trpí. Americký prezident ve svém vystoupení před Valným shromážděním OSN označil situaci v této jihoamerické zemi za lidskou tragédii.  Připomněl, že více než dva miliony lidí ze země podporované Kubou uprchly.

Venezuela na kolenou

SDÍLET