Další úder v „tajné válce“: Írán se opět stal ukázkovým bojištěm moderní sabotáže

Velmi pravděpodobně izraelský útok v neděli vyřadil z provozu elektrické vedení v jaderném zařízení v Natanzu. Jedná se o další z dlouhé řady sabotáží Izraele, který paralelně k americkým snahám o obnovu „vylepšené“ jaderné dohody s Íránem stupňuje svou tajnou válku. Připomeňme jen, že v červnu exploze a požár na stejném místě zničily místo pro kompletaci centrifug k obohacování uranu a krátce po amerických volbách byl nedaleko Teheránu zavražděn Mohsen Fachrízádeh, brigádní generál a jeden z šéfů programu. Jednalo se mimochodem o zabití už minimálně pátého íránského vědce či funkcionáře, kteří mají v Teheránu svůj pomník. Tyto útoky nepochybně jaderný program výrazně narušily a zpomalily.

Sabotáž je pro Írán vskutku potupná a dále zpochybňuje jeho schopnost jim efektivně čelit. Íránské bezpečnostní složky byly opět bezmocné, přestože podobný útok po předchozích zkušenostech nepochybně očekávaly a připravovaly se na něj. Sabotáž se navíc odehrála pouze den po oslavě „Dne jaderných technologií“ a slavnostním zahájení provozu nového zařízení v Natanzu, které živě za účasti prezidenta Ruháního vysílala státní televize.

Zajímavou otázkou zůstává, zda o útoku předem věděly USA. Nejspíše ano, protože Izrael navzdory menšímu souladu s politikou současné administrativy udržuje v takto citlivých otázkách intenzivní dialog. Jako menší partner, závislý v mnoha ohledech na podpoře USA, by ve vlastním zájmu také nechtěl být Američany jakkoliv překvapován, zejména ne ohledně jejich kroků vůči Íránu. Koncem tohoto měsíce má Washington navštívit izraelská delegace v čele s šéfem armády a Mossadu.  

Další otázkou je, zda Bidenova administrativa vnímá podobné útoky jako užitečný, nebo naopak zbytečně riskantní nástroj zvyšování tlaku na Írán, který může vést k další nekontrolované eskalaci. Zde se můžeme jen dohadovat. Američané útok zatím přímo nekomentovali, tedy ani otevřeně neschválili, ani neodsoudili.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké důsledky bude mít útok pro Írán?
  • O co se snaží Izrael?
  • A co může ovlivnit situaci na blízkovýchodním bojišti?
sinfin.digital