Islamistům v Africe zběhl důležitý muž, dobrovolně se vzdal úřadům

ČTK, luš

16. 08. 2017 • 13:20

Bývalý druhý nejvyšší předák somálského teroristického hnutí Šabáb se vydal úřadům, informoval dnes server rozhlasu RFI. Muchtar Robow své zběhnutí od islamistů oznámil v úterý v Mogadišu. Šabáb má v současnosti na svědomí nejvíce krvavých útoků ze všech džihádistických skupin v Africe.

Robow se v neděli vydal úřadům na jihozápadě Somálska. V pondělí byl za zvýšených bezpečnostních opatření převezen do metropole Mogadiša. Tam v úterý před novináři oficiálně oznámil své zběhnutí od islamistů.

Robow řekl, že Šabáb opustil již před pěti lety. Následovalo jej prý přibližně 400 dalších mužů, kteří zůstávají na jihozápadě země.

Úřadům se Robow vzdal po dlouhých jednáních, která začala loni v červnu. Spojené státy tehdy jeho jméno odstranily z amerického seznamu teroristů.

Robow patřil k zakladatelům, mluvčím a vůdcům Šabábu. USA v roce 2012 nabízely až pět miliónů dolarů za informace vedoucí k jeho nalezení.

Hnutí Šabáb, které je napojeno na globální teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní vlády a v Somálsku chce zavést islámské právo šaría. Organizace útočí i v Keni, které se tak mstí za vyslání vojáků do mise Africké unie v Somálsku (AMISOM).

SDÍLET