Islámský stát je jako zhoubný strom. Přišel o kmen, kořeny ale stále mohou růst

HalfPageAd-1

rok

23. 03. 2019 • 16:50

Kurdové a jejich arabští spojenci slaví vítězství nad Islámským státem. Bezpečnostní experti i samotní vojáci však upozorňují, že porážka teroristického hnutí není navzdory ztrátě území definitivní. Tisíce teroristů splynuly s civilním obyvatelstvem a čekají na příležitost k dalším útokům.

Mobile-rectangle-3

Samozvaný chalífát Islámský stát skončil a byl poražen na posledním zbytku svého území. V sobotu to oznámil mluvčí Syrských demokratických sil (SDF) Mustafa Bálí. „Baghúz byl osvobozen. Vojenského vítězství proti IS bylo dosaženo,“ napsal na Twitteru o poslední baště islamistů na východě Sýrie.

Vítězní vojáci SDF na břehu řeky v Baghúzu roztrhali a pošlapali jednu z černých vlajek teroristů, z aut vyhrávala kurdská pop music a muži i ženy tančili a stříleli do vzduchu z kalašnikovů. Islamisté kladli při dobývání města zoufalý odpor pomocí sebevražedných útoků. Většina z nich pocházela podle deníku The Guardian z Iráku, Tuniska a Egypta, byli ale mezi nimi i Evropané.

Mluvčí SDF Balí sobotní vítězství věnoval všem mučedníkům. Podle údajů kurdsko-arabských milic zahynulo během bojů proti IS na 11 tisíc bojovníků.

V době svého vrcholu ovládalo teroristické hnutí území o rozloze 88 tisíc kilometrů čtverečních rozkládající se od syrského Aleppa po předměstí iráckého Bagdádu. Na ploše srovnatelné s velikostí Velké Británie žilo asi osm milionů lidí.

Pobočky IS Na Blízkém východě, ve východní Asii i Africe

I přes porážku ale nelze mluvit o definitivním konci Islámského státu, známého také pod zkratkami ISIS nebo ISIL. Sobotní vyhlášení bylo především symbolické - hnutí je totiž v regionu stále přítomné, a navíc se rozšířilo i do dalších zemí, jako jsou Afghánistán, Jemen, Nigérie nebo Filipíny.

Tisíce bojovníků IS se během čtyřleté vojenské ofenzivy proti chalífátu rozptýlily mezi civilním obyvatelstvem a američtí vojenští představitelé opakovaně varovali, že pokud se v Sýrii zmírní protiteroristická opatření, mohou se džihádisté do roka vrátit.

„Uťali kmen zhoubného stromu, nevytrhli ale jeho kořeny, které jsou stále schopny růst a šířit se,“ citovala agentura AP Hišáma al-Hášimího, odborníka na extremismus a Islámský stát z univerzity v Bagdádu.

Lidé, kteří pozorně sledují dění v Sýrii, už upozorňují na rostoucí odboj spících buněk IS. Teroristé provádějí cílené atentáty nebo bombové útoky. Americké úřady předpokládají, že Islámský stát má v regionu stále 15 až 20 tisíc ozbrojených stoupenců.

„To, co nyní vidíme, není vzdání se ISIS jako organizace, ale kalkulované rozhodnutí zajistit bezpečnost jejich rodin a udržení si svých schopností,“ řekl už dříve americký generál Joseph Votel, jenž velel v ofenzivě proti islamistům. Jejich vůdci podle něj čekají jen na správnou chvíli, aby znovu udeřili.

Takovou příležitostí by mohl být definitivní odchod amerických vojáků ze země. Vakuum, které by nastalo, by se pak snažili vyplnit jak džihádisté, tak i další velcí hráči, jako je vláda diktátora Baššára Asada s podporou Ruska a Íránu.

Cena za vítězství

Čtyřletá letecká i pozemní vojenská kampaň proti IS za sebou zanechala i tisíce mrtvých, sama koalice v loňském prohlášení mluvila o 1139 civilistech zabitých při leteckém bombardování od srpna 2014 do listopadu 2018.

Lidskoprávní organizace ale mluví o mnohem větším počtu obětí. Jen v iráckém Mosulu se počet obětí z řad civilistů odhaduje na 9000.

Všechna velká města ovládaná v minulosti IS, jako je Mosul, Rakka, Fallúdža nebo Ramádí navíc utrpěla obrovské materiální škody a celé jejich čtvrti zůstávají dodnes v troskách. Jen irácká vláda bude na rekonstrukci země potřebovat 100 miliard dolarů.

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1