K Islámskému státu se přidaly také ženy z Japonska. Kvůli internetu jsou víc osamělé, tvrdí experti

Irácké ozbrojené síly minulý týden informovaly, že na severu země drží víc než 1300 žen a dětí bojovníků Islámského státu, které zajaly po vytlačení radikálů z města Tal Afar. Rodinní příslušníci islamistů pochází ze 14 zemí, převážně ze střední Asie, Ruska a Turecka. V táboře pro vysídlené osoby však sedí také pět lidí z Japonska, z nichž nejméně jedna žena odešla na Blízký východ za členem Islámského státu. Východoasijské císařství se tak zařadilo mezi další země světa, včetně těch evropských, jejichž obyvatelky se nechaly zlákat vidinou manželství s islámskými bojovníky. Co Japonky vedlo k tomu vyměnit život v mírumilovné zemi za válečnou zónu? A co s nimi bude?

Zprávu o zadržených Japonkách přinesla agentura AP, japonský magazín Shukan Bunshun později upřesnil, že jich bylo pět. Jejich jména ani věk zatím upřesněny nebyly, jak ale píše německý server Deutsche Welle, Japonsko bylo ze zprávy šokované.

U hranic Sýrie čekají stovky bývalých členů IS, kteří chtějí utéct. Zpravodajské služby bijí na poplach

Na rozdíl od řady států včetně Velké Británie, Německa, Francie, Indonésie nebo Kanady totiž zkušenosti s členstvím jejich občanů v Islámském státu dosud nemělo. Výjimkou byl pouze student z Univerzity v Hokkaidó, který byl ale zadržen dřív, než stačil cestu na Blízký východ podniknout. O cestě Japonek do Iráku navíc místní organizace, včetně Japonské muslimské asociace, neměly ani tušení.

Příběhy žen, které odjely do Sýrie a Iráku, aby se zde provdaly za členy Islámského státu, už živí média po celém světě několik měsíců a některé odborníky, včetně ředitelky Mezinárodního centra pro studium násilného extremismu Anne Speckhardové, to dokonce inspirovalo k napsání knihy. Motivace žen a scénáře jejich odchodu jsou často podobné – ženy se s radikály seznámí přes internet a po krátké známosti a množství slibů se rozhodnou vzdát svého života a odjedou za nimi na území ovládané islamisty.

Hořký osud nevěst islamistů. Vysněný život se změnil v peklo plné útlaku a sexu, návrat je těžký

Podle profesora z Bunkyo Univerzity v Hokkaidó Makoto Watanabe mohl stejný osud postihnout i zadržené Japonky, které jsou navíc mnohem víc náchylné k tomu radikálům naletět. „Mladí lidé v Japonsku se kvůli internetu a sociálním sítím stávají stále víc odloučeni od společnosti,“ vysvětluje odborník na komunikaci a média. Mladí Japonci si sice nemůžou stěžovat na nedostatek „online“ přátelství, zapojení do skutečné společnosti ale vázne.

„Tito lidé jsou osamělí a často se snaží najít vlastní identitu,“ říká Watanabe. „To je důvod, proč často věří všemu, co jim na chatu nebo dalších internetových stránkách kdokoliv, například někdo z Islámského státu, řekne,“ vysvětluje profesor z univerzity v Hokkaidó. 

Ženy, které se přidaly k IS, jsou nebezpečné a musí být stíhány, říká pro INFO.CZ odbornice z USA

Přestože se o jejich motivacích, proč se přidaly k Islámskému státu, dá zatím pouze spekulovat, je téměř pravděpodobné, že se vřelého přivítání v Japonsku nedočkají. Stíhány však zřejmě nebudou.

Zatímco západní média přinášejí příběhy žen, které se přidaly k Islámskému státu a teď se snaží zdrcené dostat zpátky domů, jako na běžícím pásu, v Japonsku je situace zcela opačná. „Dosud se o tom ve společnosti ani v médiích nehovořilo, alespoň co vím já,“ říká Watanabe, podle kterého japonská média problém odchodu žen na Blízký východ zcela ignorovala.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital