K Rusku čelem, nebo zády? Francouzská pravice vybere prezidentského kandidáta

Francie se připravuje na nedělení druhé kolo primárek tradiční pravice. Favoritem je bývalý premiér Francois Filllon, který doma slibuje radikální reformy a na venek vstřícnější postoj k Rusku. Proti němu stojí také expremiér Alain Juppé. Ten je pro mírnější vylepšení stávajících systémů a na rozdíl od Fillona souhlasí se zachováním stávajícího tlaku na Moskvu. 

Fillon minulou neděli s přehledem zvítězil v prvním kole primárek, měl náskok 15,6 %. Následně ho také podpořila řada významných osobností, především bývalý prezident Nicolas Sarkozy, který ve volbě skončil až na třetím místě. Fillon podle průzkumů vyhrál i čtvrteční televizní debatu. Jeho šance na vítězství jsou vysoké, očekává se poměr hlasů 65 ku 35 procentům.

Dvaašedesátiletý Fillon je pro liberálnější politiku ve stylu Margaret Thatcherové. Ve srovnání s Juppém zastává tvrdší postup proti imigrantům. Jako přesvědčený katolík chce také omezit práva homosexuálů, především v otázce adopce. V Sýrii by se prý jako prezident ve jménu společného boje proti džihádistům nebránil spolupráci se syrským režimem, kterou praktikuje Rusko a odsuzuje Západ.

Juppé se více než Fillon zaměřuje na sociální otázky a lidská práva, rozhodně je pro kontinuitu tvrdé politiky vůči Moskvě a Damašku. Jemu by k nepředpokládanému vítězství mohli pomoct levicoví voliči, kteří se do pravicových primárek zapojili už minulý týden. Tehdy se snažili znemožnit úspěch Sarkozyho, teď by se mohli postavit proti Fillonovi.

Rozhodne se francouzský prezident už o víkendu?

Vítěz nedělní volby by podle analytiků mohl být i celkovým vítězem prezidentských voleb, ve kterých budou obyvatelé hlasovat na jaře 2017. Pravice si totiž v tuto chvíli v průzkumech vede lépe než levice.

Kandidát vládních socialistů by měl být známý v lednu. Jestli se do nich zapojí i v současnosti oslabený prezident Francois Hollande, zatím není jasné. Případnou kandidaturu chce oznámit během prosince.

Jistá je v tuto chvíli jen účast předsedkyně stále oblíbenější krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové. Za téměř jistý se považuje její postup do druhého kola. V něm by se v květnu měla utkat s kandidátem Republikánů. Levicový kandidát, ať to bude kdokoli, podle průzkumů z prvního kola tentokrát nepostoupí. V soubojí Le Penová vs. Republíkán se pak očekává vítězství republikánského kandidáta. 

 

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital