„Katargate“ ztrácí dech, Kailiová je z vazby v domácím vězení. Europarlament zatím místo reforem marní čas

Belgická justice se napřed vyznamenala tím, že vedla velmi diskrétně složité mezinárodní šetření, aby pak začátkem prosince tvrdě zasáhla. Nyní to však vypadá, jako kdyby jí docházela pára – počet obviněných v „aféře Katargate“ se ustálil na šesti, ačkoli se čekalo, že sítě zaberou šířeji. A hlavní protagonistka celého případu, elegantní řecká europoslankyně Eva Kailiová, byla jako poslední propuštěna z věznice domů a opatřena chytrým náramkem, který ji bude hlídat, aby dodržovala pravidla a nepokusila se utéct ze země. Belgické zdroje sdělují, že to je sice zlomový okamžik ve vyšetřování, ale na proces si bude třeba ještě nějakou chvíli počkat. Naléhavost se zkrátka vytratila.

Onáramkovaní jsou tedy momentálně čtyři protagonisté – vedle Kailiové také její životní partner a asistent v EP Francesco Giorgi, belgický europoslanec Marc Tarabella a bývalý poslanec EP Pier Antonio Panzeri, který byl mozkem celé operace. 

Právě on si pro sebe už v lednu, po pouhém měsíci, vyjednal nižší trest – výměnou za příslib, že bude s vyšetřovateli všestranně spolupracovat a poví všechno na všechny. V síti uvízl také italský europoslanec Andrea Cozzolino a s ním spojená asistentka Monica Belliniová. Italská justice však dosud nevyhověla belgické žádosti o jejich vydání, takže sedí v Neapoli v domácím vězení.

Všechny tyto osoby jsou obviněny z toho, že si nechávaly platit od tajných služeb Kataru a Maroka miliony eur za ovlivňování rezolucí a usnesení Evropského parlamentu ve prospěch těchto zemí. Spekuluje se o tom, že podobné pletichy mohly pěstovat také s Íránem. Jako zástěrka a také jakási kloubová hřídel sloužila Panzerim vytvořená nevládní organizace Fight Impunity, která byla mezitím rozpuštěna. Spojuje je také to, že politicky patří všechny do socialistického klubu EP, nebo k němu mají blízko.

sinfin.digital