Kdo potlačí protesty v Hongkongu? Kromě četníků s transportéry jsou v akci i mafiánské triády

Pavel Novotný

14. 08. 2019 • 21:51

Hongkongské letiště dnes obnovilo provoz. Po dva dny jej blokovali aktivisté, kteří tu protestovali proti vměšování komunistické Číny do záležitostí zčásti autonomního ostrova. Včera v noci proti nim zasáhla policie. Agentury rovněž zveřejnily snímky, podle kterých se na hranicích ostrova s pevninskou Čínou shromažďují jednotky četnictva (tedy nikoli regulérní armády, jak hlásila některá média). Do dění se ale zapojila i mafie, přinejmenším její část.

V kraji padala ostrá slova, rozohnil se hlavně Peking. „Radikální demonstranti překročili všechny meze zákona, morálky stejně jako lidskosti,“ prohlásil Sü Lu-jing, mluvčí čínského úřadu pro záležitosti Hongkongu a Macaa. A dodal, že se jejich počínání „nijak neliší od násilí teroristů“.

Čína navíc u břehů neklidného, ale ekonomicky mimořádně důležitého ostrova rozmístila jednotky Lidové ozbrojené policie, tedy místního četnictva, jak dokazují i snímky publikované agenturou AP. Rudí četníci mají za úkol bojovat s 'terorismem' a pouličními nepokoji, jsou tudíž patrně tou silou, která by na rozdíl od klasické armády v budoucnu mohla proti hongkongským demonstrantům zasáhnout.

Experti se navzdory silným slovům některých generálů a záběrům na připravené jednotky shodují na tom, že od masakru na náměstí Nebeského klidu z roku 1989, kde armáda pozabíjela jistě tisíce protestujících, už vládci vojáky do podobné akce nikdy nepošlou – chtějí tak chránit mezinárodní prestiž Číny i pověst mezi domácím obyvatelstvem.

Čínská státní média tvrdí, že četníci jsou u břehů bouřícího se ostrova v rámci plánovaného cvičení, málokdo ale pochybuje o tom, že jde o výstrahu aktivistům a demonstraci síly. Snímky pořízené ve městě Šen-čenu, které leží v deltě Perleťové řeky právě u hranic s Hongkongem, ukazují i transportéry typu WZ-551 a stavební stroje vhodné k likvidaci případných barikád.

Četnické manévry přicházejí ve chvíli, kdy situaci v samotném Hongkongu komplikují údajní provokatéři. Krajně nezvyklé bylo i vystoupení tzv. triád – místní mafie. Po jejich násilném zásahu proti demonstrantům z konce července zůstalo 45 raněných, z toho nejméně dva těžce. Záhy se objevily zprávy, podle kterých byli zločinci za útok na demonstranty vyplácení přímo funkcionáři čínské komunistické strany. A že triády – původně tajné společnosti, které se postupně proměnily ve volně propojené skupiny organizovaného zločinu – koordinovaly zastrašující atak s policií a pro-čínskými politiky.

Hongkongský právník Justin Bong-Kwan na webu listu South China Morning Post konstatuje, že jakkoli jsou některé dnešní triády k pronajmutí, není pravda, že byly vždy apolitické. Podle něj do jednoho z tajných společenství tohoto typu patřil i revolucionář a všeobecně velebený první prezident Čínské republiky Sunjatsen. Po krvavém potlačení studentských demonstrací v roce 1989 to pak byli podle Bonga-Kwana právě členové mafie, kdo – pravda, podle všeho za úplatu – pašovali komunisty nenáviděné vůdce protestů do tehdy ještě britského Hongkongu, který pod čínskou správu přešel v roce 1997. Nicméně, před pěti lety, v čase tzv. Deštníkové revoluce namířené rovněž proti rudé pekingské vládě, už triády údajně stály za pro-pevninskými politiky. V současném Hongkongu, kde žije zhruba 7 a půl milionu lidí, působí údajně asi 100 tisíc mafiánů v různých, jen volně propojených skupinách: je tedy zřejmé, že se mlácení demonstrantů zúčastnila jen hrstka z nich.

SDÍLET