Kolem Kiskovy firmy znovu krouží policie, jde o peníze na kampaň

Slovenská prokuratura nařídila policii obnovit vyšetřování daňového deliktu firmy, jejímž spolumajitelem je prezident Andrej Kiska. S odvoláním na vyjádření generální prokuratury to dnes napsal list Pravda. Daňová kauza Kiskovy firmy KTAG souvisí s financováním jeho kampaně před prezidentskými volbami v roce 2014. Daňový úřad při kontrole neuznal firmě náklady vynaložené na propagaci Kisky a společnosti doměřil daň z přidané hodnoty (DPH) a později také daň z příjmů. Zároveň podal na společnost trestní oznámení pro podezření z krácení daní.

Policie vyšetřování letos ovšem ukončila s odůvodněním, že trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákoník totiž umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž by viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Kiska dříve uvedl, že KTAG doplatila na daních dohromady asi 36.000 eur (skoro 922.000 Kč) a uhradila také penále.

Jednání o vládě bude oříšek. Babiš bude nejdřív bojovat o šéfa sněmovny a ODS se hlásí o slovo

Generální prokuratura ale případ znovu otevřela. "Po prozkoumání vyšetřovacího spisu dospěl prokurátor k závěru, že skutkový stav trestní věci nebyl dostatečně objasněn v rozsahu nevyhnutelném k rozhodnutí o trestním stíhání," uvedla bez bližších podrobností prokuratura.

Dokumenty ohledně vyšetřování Kiskovy firmy unikly v září do médií. Kvůli kauze se dostali do křížku Kiska s premiérem Robertem Ficem, který tvrdil, že hlava státu žádala na jedné ze schůzek zástupce vyšetřovacích orgánů o pomoc při kauze své firmy. Kiska to popřel. Ficovu verzi nepotvrdil ani generální prokurátor Jaromír Čižnár, který se zmiňované schůzky zúčastnil.

Musíme porazit Zemana. V prezidentských volbách se chci angažovat, říká pro INFO.CZ Pospíšil

Kiska není jediným slovenským politikem, jehož firma se dostala do hledáčku daňových kontrolorů. Týdeník Trend napsal, že kontroloři prověřují v souvislosti s podezřelými obchody se dřevem i firmu, jejímž spolumajitelem je ministr hospodářství Peter Žiga. Společnosti podle týdeníku hrozí, že jí bude na DPH doměřeno asi 340.000 eur (8,7 milionu Kč). Žiga v reakci uvedl, že od roku 2006, kdy se stal poslancem, je pouze akcionářem společnosti a že firmu řídí management, který s ním nekonzultuje obchody ani výběr obchodních partnerů.

SDÍLET
sinfin.digital