Koronavirový omyl za statisíce dolarů. Několika desítkám Rakušanů přišel šek od Donalda Trumpa

08. 09. 2020 • 09:17
Zmatky kolem takzvané koronavirové pomoci se zdaleka netýkají jen České republiky. Důkazem je fakt, že americká vláda poslala zřejmě omylem statisíce dolarů na koronavirovou pomoc do Evropy. Některým překvapeným Rakušanům tak ve schránce přistál šek na zhruba 26 000 korun.

Jedním z příjemců koronavirové pomoci ze Spojených států byl například důchodce, žijící v rakouském Linci. Ten přitom má se Spojenými státy společné pouze to, že v zemi v šedesátých letech krátce pracoval. „Zpočátku jsem myslel, že jde o nějaký špatný vtip,“ popsal své pocity ve zpravodajském pořadu televize ORF „ZiB2“. Když ale šel do své banky, aby pravost šeku zkontroloval, nestačil se divit. Bankovní úředníci dospěli k závěru, že šek odeslala skutečně americká vláda. A třiasedmdesátiletý důchodce měl do tří dnů peníze na účtě.

Podobně dostalo zatím koronavirovou pomoc od Donalda Trumpa nejméně 100 Rakušanů. Šek na 1200 dolarů je nadepsaný slovy: „economic impact payment, president Donald J. Trump“. Jedná se zřejmě o podpůrné šeky v době koronavirové krize, které americká vláda rozesílá svým občanům s ročním platem do 75 000 dolarů. Pokud nějaký občan USA vydělává méně, dostane od vlády právě zmíněných 1200 dolarů, pracující páry s výdělkem do 150 000 dolarů pak dvojnásobnou částku.

Proč ale americké ministerstvo financí poslalo šeky také stovce Rakušanů, zatím zůstává záhadou. Šek s podporou, podepsaný Donaldem Trumpem, se zatím objevil v Evropě pouze ve schránkách lidí v rakouské spolkové zemi Horní Rakousy, nikde jinde. Pokud by se ale jednalo o omyl, nebyl by první svého druhu.

Už v červnu vláda omylem rozeslala milion podpůrných šeků také zesnulým lidem. A to kvůli chybám v databázi, která nebyla dostatečně aktuální a neobsahovala všechna úmrtí. Na konta „mrtvých“ tak přišlo celkem 1,4 miliardy dolarů. Vláda sice následně vyzvala příbuzné nežijících příjemců, aby peníze vrátili, dosud však není jasné, kolik z nich tak skutečně učinilo. Někteří právníci jsou přesvědčeni o tom, že člověk, který si nechá takový šek proplatit, žádný zákon neporušuje. A vládě by se zpětné vymáhání 1200 dolarů finančně nevyplatilo.

Podobné to zřejmě bude i u šeků, které do schránek dostali překvapení Rakušané. „Pokud takový šek získáte, můžete si jej v klidu nechat proplatit,“ řekl listu Der Standard Paul Kaiser z Raiffeisenlandesbank v Horních Rakousích. Podle televize ORF je sice teoreticky možné, že vláda USA bude požadovat peníze zpět, vzhledem k vysokým výdajům na vrácení je to ale spíše nepravděpodobné.

Pokud nezačne Zeman vysvětlovat, musí skončit. Spolu s Bradáčovou riskují zbytky důvěry

Jan Januš
Včera • 18:00

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | „Boj o šlechtické majetky. Nejvyšší žalobce zasáhl a nahrál známému“ a „Nejdřív se přimlouval v kavárně, pak se dvakrát dovolal,“ popisují podle dosavadních informací nestandardní chování nejvyššího státní zástupce Pavla Zemana ve dvou titulcích SeznamZprávy. Pavel Zeman podle nich opakovaně vstupoval do případu spojeného s jeho známým. Ať už to bylo jakkoliv, šéfžalobce teď nemůže dělat to, co právě dělá: prakticky se obrnit mlčením a vydat jen krátké tiskové prohlášení, které ani nelze dohledat na webu Nejvyššího státního zastupitelství či na jeho twitterovém účtu. Zvláště v době, kdy veřejná žaloba prohrává ty nejvýraznější kauzy a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová stále mlží o svých prezidentských ambicích.

Přečíst celý článek