Koronavirový omyl za statisíce dolarů. Několika desítkám Rakušanů přišel šek od Donalda Trumpa

Zmatky kolem takzvané koronavirové pomoci se zdaleka netýkají jen České republiky. Důkazem je fakt, že americká vláda poslala zřejmě omylem statisíce dolarů na koronavirovou pomoc do Evropy. Některým překvapeným Rakušanům tak ve schránce přistál šek na zhruba 26 000 korun.

Jedním z příjemců koronavirové pomoci ze Spojených států byl například důchodce, žijící v rakouském Linci. Ten přitom má se Spojenými státy společné pouze to, že v zemi v šedesátých letech krátce pracoval. „Zpočátku jsem myslel, že jde o nějaký špatný vtip,“ popsal své pocity ve zpravodajském pořadu televize ORF „ZiB2“. Když ale šel do své banky, aby pravost šeku zkontroloval, nestačil se divit. Bankovní úředníci dospěli k závěru, že šek odeslala skutečně americká vláda. A třiasedmdesátiletý důchodce měl do tří dnů peníze na účtě.

Podobně dostalo zatím koronavirovou pomoc od Donalda Trumpa nejméně 100 Rakušanů. Šek na 1200 dolarů je nadepsaný slovy: „economic impact payment, president Donald J. Trump“. Jedná se zřejmě o podpůrné šeky v době koronavirové krize, které americká vláda rozesílá svým občanům s ročním platem do 75 000 dolarů. Pokud nějaký občan USA vydělává méně, dostane od vlády právě zmíněných 1200 dolarů, pracující páry s výdělkem do 150 000 dolarů pak dvojnásobnou částku.

sinfin.digital