Jedním z příjemců koronavirové pomoci ze Spojených států byl například důchodce, žijící v rakouském Linci. Ten přitom má se Spojenými státy společné pouze to, že v zemi v šedesátých letech krátce pracoval. „Zpočátku jsem myslel, že jde o nějaký špatný vtip,“ popsal své pocity ve zpravodajském pořadu televize ORF „ZiB2“. Když ale šel do své banky, aby pravost šeku zkontroloval, nestačil se divit. Bankovní úředníci dospěli k závěru, že šek odeslala skutečně americká vláda. A třiasedmdesátiletý důchodce měl do tří dnů peníze na účtě.
Podobně dostalo zatím koronavirovou pomoc od Donalda Trumpa nejméně 100 Rakušanů. Šek na 1200 dolarů je nadepsaný slovy: „economic impact payment, president Donald J. Trump“. Jedná se zřejmě o podpůrné šeky v době koronavirové krize, které americká vláda rozesílá svým občanům s ročním platem do 75 000 dolarů. Pokud nějaký občan USA vydělává méně, dostane od vlády právě zmíněných 1200 dolarů, pracující páry s výdělkem do 150 000 dolarů pak dvojnásobnou částku.
Proč ale americké ministerstvo financí poslalo šeky také stovce Rakušanů, zatím zůstává záhadou. Šek s podporou, podepsaný Donaldem Trumpem, se zatím objevil v Evropě pouze ve schránkách lidí v rakouské spolkové zemi Horní Rakousy, nikde jinde. Pokud by se ale jednalo o omyl, nebyl by první svého druhu.
Už v červnu vláda omylem rozeslala milion podpůrných šeků také zesnulým lidem. A to kvůli chybám v databázi, která nebyla dostatečně aktuální a neobsahovala všechna úmrtí. Na konta „mrtvých“ tak přišlo celkem 1,4 miliardy dolarů. Vláda sice následně vyzvala příbuzné nežijících příjemců, aby peníze vrátili, dosud však není jasné, kolik z nich tak skutečně učinilo. Někteří právníci jsou přesvědčeni o tom, že člověk, který si nechá takový šek proplatit, žádný zákon neporušuje. A vládě by se zpětné vymáhání 1200 dolarů finančně nevyplatilo.
Podobné to zřejmě bude i u šeků, které do schránek dostali překvapení Rakušané. „Pokud takový šek získáte, můžete si jej v klidu nechat proplatit,“ řekl listu Der Standard Paul Kaiser z Raiffeisenlandesbank v Horních Rakousích. Podle televize ORF je sice teoreticky možné, že vláda USA bude požadovat peníze zpět, vzhledem k vysokým výdajům na vrácení je to ale spíše nepravděpodobné.