Kurdové s obavami vyhlížejí irácké tanky a opevňují Kirkúk. Pešmergové mají rozkaz bránit se za každou cenu

Správa iráckého autonomního Kurdistánu vyslala k městu Kirkúk 6000 ozbrojených mužů jako posily v přípravě na možnou operaci irácké armády. S odvoláním na kurdského viceprezidenta Kosrata Rasúla Alího to napsal místní server Rudaw News. Agentura AFP dříve informovala už o zahájení vojenské operace, Irák ale její bezprostřední start popřel.

Kurdský viceprezident Rasúl Alí řekl, že se kurdská administrativa k vyslání posil rozhodla v souvislosti s hrozbou Bagdádu o možném napadení Kirkúku. Město je nyní v rukou kurdských milicí, které oblast v roce 2014 pomáhaly osvobodit od bojovníků samozvaného Islámského státu (IS).

Bagdád požádal Kurdy, aby vrátili správu nad městem i celou provincií centrální irácké vládě, když Kurdové v září uspořádali referendum o své nezávislosti. Podpořilo ji až 90 procent hlasujících. Plebiscit se konal nejenom v kurdských autonomních provinciích, ale i v oblastech obývaných Kurdy a dosud formálně patřících pod iráckou správu, což je i případ Kirkúku.

Kurdové už několik dní upozorňují na to, že Bagdád chystá vojenskou operaci proti Kirkúku, avšak premiér Hajdar Abádí vyloučil možnost použití síly proti Kurdům. Chce, aby zrušili výsledek referenda a jednali s Bagdádem v rámci irácké ústavy.

Agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj z irácké armády dnes uvedla, že Bagdád zahájil v provincii vojenskou operaci. "Irácká armáda postupuje, aby se dostala na pozice z roku 2014," tvrdí zdroj AFP. Jde o pozice, které od té doby zaujali kurdští pešmergové. Podle generála, s kterým AFP hovořila, irácké jednotky obsadily bez boje základnu západně od města Kirkúk poblíž silnice vedoucí do Tikrítu. Generál řekl, že ještě ve čtvrtek na místě byli pešmergové a že tam po nich zůstala munice. Irák odmítl, že by jakákoli operace začala.

Poradce kurdského prezidenta Masúda Barzáního na twitteru napsal, že v "okolí Kirkúku jsou stále tisíce plně ozbrojených příslušníků kurdských milicí". "Mají rozkaz bránit se za každou cenu a jsou připraveni odpovědět na případný útok. My situaci nebudeme vyhrocovat, budeme se jen bránit, a pokud na nás zaútočí, vytlačíme je," sdělil poradce.

SDÍLET
sinfin.digital