Kybernetické ozvěny války na Donbasu? OBSE se stala terčem hackerského útoku

Podle deníku Le Monde západní zpravodajské služby mají podezření, že úder přišel z Ruska. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě monitoruje situaci na východě Ukrajiny, kde Rusko podporuje separatisty.

OBSE se terčem útoku stala už v listopadu, až teď ale upřesňuje rozsah akce. Mluvčí organizace mluví o „významném“ incidentu. Útok podle ní narušil „důvěrnost“ a zabezpečení sítě OBSE. Její slova citovala agentura AFP.

Jak uvedl francouzský deník Le Monde, podezření padá na ruskou hackerskou skupinu známou pod názvem APT28, která už podobné akce v minulosti měla na svědomí.

OBSE

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě je mezinárodní pozorovatelskou institucí. Její experti dohlížejí na průběh voleb a bojů v nestabilních oblastech. Má 57 členských států a 700 pozorovatelů aktuálně dohlížejících na situaci na východě Ukrajiny, kde se střetávají zájmy kyjevské vlády podporované EU a Ruska. (Zdroj: AFP)

Organizace neuvedla, zda se útočníkům podařilo získat citlivá data a jak přesně na ni útok dopadl.

Jedná se ale o další z pokusů, kdy se hackerská skupina snaží dostat do útrob sítě velké mezinárodní organizace. Nedávno se terčem stala i Evropská komise. Diskutovanější ale byly pokusy hackerů ovlivnit listopadové americké volby, jak o tom informovaly tamní tajné služby. Ty postupně ukázaly na prezidenta Vladimira Putina, jakožto na člověka, který měl útoky přímo nařídit.

Rusko podle USA narušilo tamní volby, jak může vypadat odveta?

Rusko taková nařčení odmítá a zlehčuje je i zvolený americký prezident Donald Trump. Téma přesto zůstává jedním z citlivých bodů vzájemných vztahů USA a Ruska.

Kapitola vrhá stín i na nadcházející volby v klíčových evropských státech – v Německu a ve Francii. Tamní úřady už před podobným scénářem varovaly.

SDÍLET
sinfin.digital