Kyjev potřebuje před zimou vojenský úspěch. Ofenziva na jihu přichází na poslední chvíli

E15 Premium, Pavla Palaščáková

E15 PREMIUM | Na ukrajinskou protiofenzivu, která by Kyjevu navrátila část Rusy okupovaného území, se čekalo týdny až měsíce. Nyní podle dostupných zpráv pokus o zpětné získání území na jihu u města Cherson skutečně začal. Ukrajinským silám před zimou rychle ubíhá čas, aby teritorium západně od Dněpru ovládly. K aktivitě je tlačí touha dosáhnout významného úspěchu, snaha vyhnout se zamrznutí konfliktu i obava z falešného ruského referenda a z únavy spojenců, kteří budou v chladných měsících pod energetickým tlakem Moskvy.

Zprávy z ukrajinské fronty jsou zatím střídmé a nedají se nezávisle ověřit, ostřelování jihoukrajinského Chersonu ovšem připouští i Rusko. Kyjev uvedl, že zahájil protiofenzivu v několika směrech, ale dává najevo, že nechce poskytovat mnoho informací, které by mohl využít nepřítel.

„Pokud chtějí přežít, je čas, aby ruská armáda utekla. Jděte domů, Ukrajina si bere zpět to, co jí náleží,“ vzkázal agresorům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho poradce Oleksij Arestovyč zdůraznil, že operace bude pomalá, ale jejím výsledkem bude instalace ukrajinských vlajek nad každou ukrajinskou usedlostí.

Odborníci jsou v tuto chvíli v hodnocení situace opatrní. „Zatím není možné potvrdit rozsah ukrajinských úspěchů,“ píše kupříkladu ve své zprávě britské ministerstvo obrany. Podotýká, že Rusko sice od začátku srpna vynakládá značné úsilí na posílení svých sil na západním břehu Dněpru, většina jeho jednotek ale zřejmě není kompletní a spoléhá se na křehké zásobovací linky prostřednictvím trajektů a pontonových mostů přes klíčovou řeku.

„Nelze čekat, že Ukrajinci během jednoho dne rozloží ruskou obranu. Jasněji bude tak za dva tři dny,“ podotýká Jan Kofroň z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Míní, že útočníci by v rovinaté oblasti mohli postupovat relativně rychle za předpokladu, že mají dostatek obrněných sil.

„Rusové zřejmě v oblasti nebudou mít více než 20 až 25 tisíc vojáků, což je opět faktor, který by měl hrát do karet útočníkům. I s ohledem na omezenou ruskou logistiku v regionu je tohle oblast, kde mají Ukrajinci jednoznačně největší šance,“ dodává. Zdůrazňuje však, že útok vyžaduje větší schopnosti na úrovni konkrétních jednotek i štábů než obrana. Výcvik a zkvalitňování velení podle něj mohou být důvodem, proč protiofenziva přichází až na sklonku léta.

sinfin.digital