Libye poslala na migranty milice, které obchodovaly s lidmi. Příliv běženců do Itálie se snížil o polovinu

Vláda v Tripolisu zaplatila libyjským milicím, které se podílely na obchodu s lidmi, aby nyní bránily migrantům vyplouvat do Evropy. S odvoláním na nejmenované libyjské bezpečnostní činitele a členy milicí o tom dnes informovala agentura AP. Podle ní jde o dohodu, kterou podpořila Itálie.

Přeorientovaná činnost milicí je podle AP jednou z příčin výrazného poklesu počtu běženců, kteří se za poslední dva měsíce dostali do Evropy. Agentura na ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex uvedla, že příliv migrantů do Itálie se v červenci snížil o 57 procent ve srovnání s červnem. Pro Itálii je to nejnižší množství přistěhovalců za jedno měsíční období od roku 2014.

Při boji o život holčičky lékaři plakali, tragédie vyvažujeme humorem, říká chirurg Šebek

V srpnu se podle AP přes Středozemní moře přeplavilo kolem 2940 osob, což je o 86 procent méně než ve stejném měsíci loni. Za propadem ale podle pozorovatelů stojí i zvýšená aktivita libyjské pobřežní stráže a méně příhodné podmínky na moři.

Údajný postup vlády v Tripolisu, která se těší podpoře OSN, ale vadí části libyjských bezpečnostních sil a aktivistům pracujícím s migranty. Kabinet premiéra Fáize Sarrádže podle nich obohacuje milice, které si tak mohou pořizovat více zbraní a stávat se silnějšími hráči v destabilizované severoafrické zemi.

SDÍLET
sinfin.digital