Madeleine Albrightová proti Donaldu Trumpovi: Nechám se registrovat jako muslimka

Americkému prezidentovi stačilo pouhých pár dní v úřadu, aby kolem své osoby rozvířil ještě silnější vlnu protestů. Jeden takový chystá i bývalá ministryně zahraničí Spojených států s českými kořeny, Madeleine Albrightová.

Na stranu těch, kterým vadí některé kontroverzní plány Donalda Trumpa, se někdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová přidala svérázným způsobem. Pokud by nový prezident zavedl registr muslimů, chce se do něj přihlásit.

Proti Donaldu Trumpovi protestují také ekologické organizace.

Sama přitom islám nevyznává. „Byla jsem vychována v katolické víře, přestoupila jsem na protestantství a později jsem zjistila, že má rodina byla původně židovská. Jsem připravená se nechat zaregistrovat ze solidarity jako muslimka,“ uvedla Albrightová na twitteru.

Bývalá ministryně zahraničí USA tak zareagovala na obavy americké muslimské komunity, že nový prezident zavede pro muslimy povinný vládní registr. Obavy vzbudil výrok Donalda Trumpa z časů jeho prezidentské kampaně, který někteří interpretovali tak, že registr bude.

Transatlantické přátelství natruc Evropě? Mayová, Trump a čaj o páté nad obchodní dohodou

Trumpovi poradci se přitom dušují, že se nic takového nechystá. „Donald Trump nikdy neobhajoval systém, který by sledoval individuální osoby na základě jejich náboženského přesvědčení a naznačovat cokoliv jiného je nepravdivé,“ prohlásil už v listopadu prezidentův mluvčí Jason Miller.

Americký prezident mezitím naznačil řadu jiných opatření, která se chystá zavést. Kromě stavby zdi na hranici s Mexikem slibuje zostření opatření směřujících proti migraci. Příchod uprchlíků z „rizikových“ islámských zemí chce dočasně pozastavit, obecně se pak chystá zavést mimo jiné důslednější kontroly při vstupu do země. Znovu se taky otevřeně přihlásil k využívání kontroverzního waterboardingu – tedy navozování stavu, kdy se člověk domnívá, že se topí. Trump to považuje za efektivní výslechovou metodu.

SDÍLET
sinfin.digital