Mamutí sekvoj už není. Ikonický strom v kalifornském přírodním parku zničila bouře

HalfPageAd-1

Info.cz

09. 01. 2017 • 20:46

Prastarý strom známý díky tunelu, kterým mohla projíždět auta, byl turistickou atrakcí. O víkendu podlehl silné bouři a jeho kmen se po nárazu na zem rozlomil.

Mobile-rectangle-3

„Když jsem tam v neděli odpoledne byl, stezka připomínala spíš řeku,“ uvedl dobrovolník pracující v přírodním parku Jim Allday. „Viděl jsem strom na zemi, vypadalo to, jako když leží uprostřed jezera nebo řeky,“ dodal ochranář.

„Padnul! Tento ikonický a stále živý – „tunelový“ strom – obohatil mnoho návštěvníků,“ stojí na facebookové stránce místní asociace ochránců přírody.

Pro park je to nepochybně ztráta, i když jeho správci můžou mluvit o štěstí v neštěstí. Ještě pár hodin před incidentem se po stezce a přímo kmenem stromu procházeli návštěvníci.

Přesné stáří stromu známé není, agentura Reuters ale s odkazem na správu amerických národních parků připomíná, že mnoho stromů v parku stojí přes tisíc let a sekvoje obecně můžou být přes tři tisíce let staré.

Známý tunel v kmenu obřího stromu vznikl kolem roku 1880 a byl míněný čistě jako turistická atrakce. Projížděla jím auta s návštěvníky. Otvor v kmenu byl vytvořen po vzoru jiné známější sekvoje, která padla k zemi pod tíhou sněhu v roce 1969.

 

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1