Manžela odvezli, nevlastní dceru znásilnili a zabili. Žena popsala, jak vypadá tyranie islamistů

Jak se válka s tzv. Islámským státem (IS) blíží ke konci a stále více území se koaličním silám daří osvobozovat, vycházejí na povrch svědectví, jak život pod nadvládou islamistů vypadá. Členka turkmenské komunity popsala svůj příběh britské televizi BBC.

„Žili jsme v oblasti al-Alam v Tikrítu. Jsem šíitská Turkmenka, můj manžel byl sunnitský Arab. Byl imámem a respektovanou osobou v naší komunitě. Nikdo nemluvil o tom, jestli patří k sunnitům nebo k šíitům. V komunitě nebylo žádné nepřátelství. Mám dceru a syna, chodily do stejné školy, každý den spolu,“ vzpomíná žena, která mluvila pod příslibem anonymity, na dobu před příchodem islamistů.

Google a Facebook ohrožují svobodu médií v Česku, tvrdí Bělobrádek. Chce zavést nová pravidla pro giganty

Irácké město, ve kterém žila, obsadil IS v červnu 2014. Mnoho vojáků jeho bojovníci popravili, mnoho jich uteklo. Mezi nimi byli i Turkmeni, které ubytovala u sebe doma. Pomáhala jim s útěkem v přestrojení za ženy. Její manžel ubytoval tři vojáky v mešitě.

Znásilnění a smrt

Islamisté to brzy zjistili a uprchlíky zabili. Muže odvlekli neznámo kam. „Od té doby o něm nemám zprávy,“ říká žena. Svůj domov musela opustit. S dětmi a nevlastní dcerou se vydala na pochod. Brzy ji ale islamisté zastavili a uvěznili v garáži spolu s ostatními ženami.

Dívky od vdaných oddělovali. „Bylo tam pět dívek, začali je znásilňovat přímo před našima očima,“ vypráví. Snažila se jim pomoci. Marně. Jednou z obětí byla i její nevlastní dcera, které bylo osmnáct. Na místě zemřela podobně jako další dívky.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

„Pohlédla jsem do tváře těch mužů a zjistila, že dva z nich zním. Byli ze sunnitské vesnice blízko al-Alam. Mnoho lidí odtamtud se k IS připojilo, ale mnoho jiných sunnitských vesnic silně vzdorovalo,“ popisuje.

„Žiju jen pro moje děti“

Sama měla štěstí. S dětmi v garáži zůstala. Zhubla, měla zdravotní problémy. Islamisté tam s nimi nechali starého muže, který je měl hlídat. Vězňů se mu ale zželelo. Dával jim vodu, jednou přinesl i kozu a mléko.

Vyžírkové jménem republiky: Miloš Zeman na cestách. Komentář Zdeňka Šarapatky

Jednoho dne rozdělil skupinu na dvě. „Musíte odejít,“ řekl jim a popsal cestu, jak se dostat na svobodu. Později se žena dozvěděla, že když na to džihádisté přišli, muže popravili.

Ona a její děti musely projít pouští za nepříznivého počasí. Z hladu jedli trávu. Dcera učitelky, která šla s nimi, jí zemřela v náručí. Po pěti dnech se dostali do Kirkúku, kde se ubytovali v domě ženiny staré tety.

Blesková bitva o Kirkúk: Irácká armáda už má pod kontrolou celé město, Kurdové zatím mlčí

S manželem se doteď nesetkala. Neví, jestli je naživu. Návrat do al-Alam neplánuje. „Zkoušela jsem to, ale nezvládla bych to,“ uzavírá s tím, že se nyní snaží vyjít s penězi, které dostává za péči o starou ženu. „Nyní žiju jen pro moje děti.“

SDÍLET
sinfin.digital