Marion je žhavé želízko francouzských nacionalistů. Le Penová ale s účastí své neteře ve vládě nepočítá

19. 04. 2017 • 08:12

Sedmadvacetiletá Marion Maréchal Le Penová patří k nejvýraznějším postavám francouzské Národní fronty, která platí za pravicovou a nacionalistickou stranu. Její teta a horká kandidátka na úřad příští francouzské prezidentky Marine Le Penová jí však ve své vládě nechce. Mladá politička se proto drží v pozadí a místo toho, aby se ukazovala v kampani své tety, soustředí se na parlamentní volby, které proběhnou jen několik týdnu po druhém kolem prezidentského klání. „V politice ale nezůstanu navěky,“ řekla Marion pro bruselský server Politico. 

„Probíhají tu neustálé útoky. Jste pořád v centru pozornosti. To je podstatou toho celého,“ uvedla mladá politička a neteř možné příští francouzské prezidentky Marion Maréchal Le Penová, když byla novináři dotázaná na její další působení v politice. „V politice nezůstanu celý svůj život. Je naprosto jisté, že v určitý moment ji opustím a budu dělat něco jiného,“ dodala během oběda v Paříži.

Taková chvíle ale ještě nenastala. Marion je považovaná za jednu z nejvýraznějších tváří francouzské extrémně pravicové strany Národní fronty, kterou vede její teta Marine, avšak zatím se nezdá, že by chtěla vyklízet pole.

V sedmadvaceti letech má celou politickou kariéru teprve před sebou. Do Národní fronty vstoupila v sedmnácti letech a v roce 2012 byla zvolena do Národního shromáždění jako nejmladší politička od dob francouzské revoluce. Ve svých postojích je ale mnohem radikálnější a konzervativnější než Marine Le Penová – například v oblasti migrace nebo sociálních otázkách, a má tak mnohem blíže ke svému dědovi a otci Marine Jean-Mariemu. Ten Národní frontu založil v sedmdesátých letech, ale byl z ní svou dcerou nedávno vyloučen kvůli antisemitským výrokům.

Marion sice svou tetu, která se podle průzkumů veřejného mínění s největší pravděpodobností probojuje do druhého kola, v prezidentské kampani podporuje, po jejím boku se ale neukazuje. Důvodem jsou spory mezi oběma ženami, které se vyhrotily minulý měsíc.

Marine Le Penová pro magazín Femme Actuelle uvedla, že pokud by byla zvolena do Elysejského paláce, neteři místo ve svém kabinetu nenabídne. „Moje neteř je poslankyní. Nic jí nedlužím. Nikomu nic nedlužím,“ uvedla šéfka Národní fronty a dodala, že Marion považuje za nezkušenou. Posléze se své výroky snažila mírnit, když své neteři volala a vysvětlovala jí, že je prohlásila pod tlakem ze strany novinářů. Marion k tomu dodala, že ambice působit v případné vládě Le Penové stejně nemá.

Podle mnoha analytiků ale Marion, která má přísnou katolickou výchovu, ale je rozvedená a doma má malou dceru, své poslední slovo ještě neřekla. Uvnitř Národní fronty se těší vysoké podpoře zejména zarytých zastánců jejího dědečka. K jejím hlavním tématům patří omezení migrace a kriminality, boj proti globalizaci, důraz na tradiční rodinu a ochrana francouzské identity. Je také odpůrkyní sňatků osob stejného pohlaví a staví se ostře proti potratům.

Jak upozorňuje již zmiňovaný server Politico, její šance může přijít zejména tehdy, pokud Marine Le Penová neuspěje v prezidentských volbách. Strana bude o svém novém vedení a zaměření rozhodovat v roce 2018 a jednou z horkých kandidátek i na samotnou předsedkyni je právě Marion.

Kdy proběhnou prezidentské volby ve Francii?

Dvoukolová prezidentská volba se koná 23. dubna a 7. května. Na francouzského prezidenta letos kandiduje celkem 11 politiků, kteří získali potřebných alespoň 500 podpisů od volených zástupců. Mezi favority patří šéfka francouzských nacionalistů Marine Le Penová, nezávislý centrista Emmanuel Macron, kandidát tradiční pravice François Fillon a kandidát radikální levice Jean-Luc Mélenchon.