Masakr v Berlíně s odstupem 24 hodin: Jediného podezřelého propustili, k činu se hlásí IS

Den po tom, co vánočně naladěnou metropolí Německa – a spolu s tím i celou Evropou – otřásl útok proti nevinným lidem, stále zbývá mnoho bílých míst. Vyšetřování se v úterý nijak zásadně neposunulo a spíše se zdá, že bezpečnostní síly udělaly krok zpět. Jediný muž, kterého policie zadržela, je na svobodě a útočník utíká. K akci se prostřednictvím spřízněné tiskové agentury přihlásil samozvaný Islámský stát, který ale podobné příležitosti využívá k vlastní propagaci a propagandě téměř automaticky. Co o incidentu víme?

Co se stalo?

Útočili teroristé. To už i německé úřady s odstupem potvrdily. S naloženým kamionem někdo v pondělí večer úmyslně vjel na vánoční trh na náměstí Bretscheidplatz v západní části berlínského centra. Dosavadní bilance: 12 mrtvých a přes tři desítky vážně zraněných. Podle odpoledních informací zhruba polovina z nich stále bojovala v nemocnicích o život. Mezi mrtvými je i polský řidič kamionu, kterého útočník přepadl a vůz mu ukradl. „Policie mě informovala, že utrpěl střelná zranění. Vedle toho, že byl pobodán, byl zastřelen," řekl majitel dopravní firmy polským médiím. Češi by mezi oběťmi být neměli.

„Ten náklaďák rozhodně nebrzdil.“ Berlínský útok očima svědků

Kdo útočil?

Stěžejní otázka stále postrádá uspokojivou odpověď. Policie v průběhu dne musela reagovat na zprávy šířící se německými médii a odpoledne přiznala, že pákistánský běženec, kterého v souvislosti s případem zadržela, je někdo úplně jiný. S útokem podle ní nic společného nemá a policie ho večer propustila. Islámský stát se k útoku přihlásil prostřednictvím spřízněné tiskové agentury. Není ale zřejmé, jakou roli měl sehrát – obyčejně totiž podobné příležitosti především využívá pro vlastní publicitu.

Jakým směrem se ubírá vyšetřování?

Ani v tomto ohledu policisté Němcům příliš nosných odpovědí nenabídli. Klíčové bylo prohlášení německého nejvyššího státního zástupce: „Vycházíme z toho, že šlo o teroristický čin,“ řekl na odpolední tiskové konferenci. Připomněl obdobný útok v Nice a výzvy teroristických organizací. Bezpečnostní složky v minulosti varovaly, že tyto skupiny mohou udeřit, a mohou tedy mít indicie, které je ve spojitosti s případem navedou na konkrétní stopu. Na islamistický motiv ale jen usuzují, konkrétní důkaz nepředstavily. Vyšetřovatelé ani nevědí, jestli jde o akci jednotlivce nebo celé skupiny.

„Asi jsme zatkli někoho jiného.“ Berlínská policie tápe, pachatel pondělního útoku nejspíš uniká

Jaké jsou reakce?

Vlna solidarity, ale i slova o vážném znepokojení. Ta zazněla mimo jiné i od papeže Františka, který obyčejně volí mírnější tón. Kancléřka Merkelová na místě tragédie odpoledne položila bílou růži a podepsala se do kondolenční knihy. Tím pro ni ale poklidná pieta končí – na adresu šéfky německé vlády zní kritika. Ačkoli není známá identita útočníka, původní prohlášení policie, která podezírala pákistánského běžence, nasměrovalo hněv právě směrem na kancléřku. Bavorský ministerský předseda Horst Seehofer vyzval k přehodnocení a změně dosavadní migrační politiky Německa. V podobném duchu se vyjádřil například i český ministr financí Andrej Babiš. 

Mimořádně rozhořčený Zeman. Kvůli útoku v Berlíně napsal německému prezidentovi

Zločin už odsoudila a v souvislosti s ním kondolovala řada mezinárodních činitelů, včetně prezidentů Spojených států a Ruska. Barack Obama v telefonátu s Merkelovou vyjádřil účast a ujistil ji podporou. Vladimir Putin v telegramu událost označil za zločin šokující „surovým cynismem“.

Co to znamená pro Česko?

Zpřísněná bezpečnostní opatření. Pracovní skupina složená ze zástupců vlády, policie a tajných služeb rozhodla, že ve veřejném prostoru budou na situaci dohlížet stovky policistů. Opatření mají skončit v prvním lednovém týdnu. Ministerstvo vnitra je taky připravené posílit preventivní kontroly na hranicích, armádu ale na pomoc policistům vláda povolávat nebude.

SDÍLET
sinfin.digital